| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Odliczeniu podlega kwota brutto (z VAT), czyli kwota „do zapłaty” z faktury. Warunkiem odliczenia jest posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury, co potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 25 lutego 2005 r. (PB5/MC-033-29-368/05). Oznacza to, że trzeba dysponować nie tylko fakturami, ale i dowodami potwierdzającymi dokonanie zapłaty.

(?) W 2006 r. uczeń odbywający u mnie praktyczną naukę zawodu pozytywnie zaliczył egzamin kończący szkołę. Mam prawo do ulgi uczniowskiej, ponieważ umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawarłem przed końcem 2004 r. Jednak z powodu straty z działalności nie mogłem skorzystać z odliczenia ulgi. W 2007 r. również poniosłem stratę. Pracowałem jednak także na podstawie umowy o pracę. Czy od podatku z dochodu ze stosunku pracy mogę odpisać ulgę i czy ewentualne odliczenie jest możliwe przy wspólnym rozliczeniu z żoną?

Może Pan odliczyć ulgę uczniowską od podatku dochodowego od dochodów ze stosunku pracy także w sytuacji wspólnego rozliczenia z małżonką.

Żaden przepis nie zabrania obniżania podatku dochodowego o ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu. Ulga odnosi się do podatku dochodowego, nie zaś do jego części należnej od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że zamknięcie roku stratą nie wyklucza możliwości wykorzystania pozostałej ulgi przez jej odliczenie od podatku od dochodów z innych źródeł niż działalność gospodarcza.

Zatem w razie osiągnięcia straty z działalności gospodarczej podatnikowi uzyskującemu w roku podatkowym dochody z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej, przysługuje prawo do obniżenia podatku dochodowego należnego za dany rok podatkowy niezależnie od tego, jakiego źródła przychodu dotyczy ten podatek.

Podatnik ma prawo obniżyć podatek dochodowy również wtedy, gdy rozlicza się wspólnie z małżonką. Nie ma natomiast możliwości odliczenia od podatku współmałżonka, jeżeli w danym roku podatkowym jedno z małżonków nie uzyskało dochodów lub uzyskało je w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Skoro więc podatnicy, którzy nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą odliczyć kwotę niewykorzystanej ulgi uczniowskiej, to wskazana możliwość odliczenia ulgi przysługuje aż do wyczerpania podatku należnego od dochodów z innych źródeł przychodów niż działalność gospodarcza, co dotyczy również wspólnego opodatkowania małżonków, pod warunkiem jednak, iż małżonek któremu przysługuje ulga, uzyska dochód z jakiegokolwiek źródła.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK