| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Uzyskany ze zlecenia w 2007 r. dochód Pana syna przewyższył 3015 zł, dlatego nie ma Pan prawa odpisać w zeznaniu rocznym kwoty ulgi.

(?) W 2007 r. pobrałam nienależnie zasiłek opiekuńczy z ZUS i musiałam go zwrócić w pełnej wysokości wraz z podatkiem. Jak mogę rozliczyć pod względem podatkowym ten zwrot? Czy jest możliwość odzyskania podatku w zeznaniu rocznym?

Tak, w PIT-36 ma Pani prawo dokonać odliczenia kwoty zwrotu nienależnie pobranego zasiłku z ubezpieczenia społecznego, w wysokości uwzględniającej podatek dochodowy. Odliczenie wykazuje się w załączniku PIT-O.

Podatnik ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o dokonane w roku podatkowym zwroty nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach zawierających pobrany podatek dochodowy (brutto), jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Kwotę zwrotu (wraz z podatkiem dochodowym) odlicza się w pełnej wysokości, bez żadnych ograniczeń co do jej wysokości. Jeżeli jednak kwota odliczenia przewyższa dochód, od którego można ją odliczyć, wówczas można ją odpisać od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Odliczenie następuje za rok, w którym doszło do zwrotu, a nie za rok, kiedy naliczono i wypłacono nienależne świadczenie.

(?) Prowadzę działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania. Ponoszę wydatki na łącze internetowe. W związku z tym, że z działalności płacę podatek liniowy 19%, nie mogłem pomniejszać o te wydatki dochodu w ciągu roku, a nie zaliczałem tych wydatków w koszty uzyskania przychodów. Czy w zeznaniu rocznym mogę skorzystać z ulgi internetowej, jeżeli uzyskiwałem również dochody z działalności wykonywanej osobiście?

Może Pan odliczyć od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, tj. opodatkowanej na zasadach ogólnych, wydatki na internet.

„Ulga internetowa” polega na możliwości odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w roku podatkowym w wysokości do kwoty 760 zł.

Od dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym 19% nie wolno odliczać wydatków na internet. Z tej ulgi nie można skorzystać, jeżeli wydatki te zostały wliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności. Jeżeli jednak podatnik, oprócz dochodów z własnego biznesu, od których zadeklarował opłacanie zaliczek 19%, uzyskał również inne dochody opodatkowane 19%, 30% lub 40% podatkiem (według skali progresywnej), to ma prawo od tych dochodów odliczyć wydatki na internet.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK