| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

W myśl nowych regulacji przekazanie 1% należnego podatku będzie się odbywać za pośrednictwem urzędów skarbowych. W składanym zeznaniu podatkowym podatnik będzie musiał wskazać nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, którą chce wesprzeć. Organizację tę podatnik powinien wybrać z wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2007 roku podatkowego. Wykaz ten będzie ogłaszał do końca roku podatkowego minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, w obwieszczeniu w Monitorze Polskim.

Wszystkich czynności związanych z obliczeniem wysokości podatku, przekazaniem kwoty 1% należnego podatku dochodowego wynikającego z zeznania podatkowego, na rachunek bankowy wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - będzie dokonywał naczelnik urzędu skarbowego w terminie 3 miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. Warunkiem przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego kwoty 1% należnego podatku dochodowego będzie terminowe złożenie przez podatnika zeznania podatkowego.

(?) Osiągam dochody z działalności gospodarczej. Mam syna, który studiuje i w listopadzie 2007 r. ukończył 25 lat. W ubiegłym roku syn pracował na podstawie umowy zlecenia i uzyskał z niej dochód w wysokości 3500 zł. Czy mogę skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania syna?

Nie może Pan skorzystać z ulgi na wychowywanie dziecka, ponieważ Pana syn uzyskał w 2007 r. zbyt wysoki dochód z działalności wykonywanej osobiście.

Ulga jest adresowana do podatników - rodziców, którzy osiągają dochody opodatkowane według zasad ogólnych, czyli z zastosowaniem skali podatkowej.

Podatnik ma prawo od podatku dochodowego pomniejszonego najpierw o składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczyć rocznie kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych własnych lub przysposobionych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek. W 2007 r. odpowiada to kwocie 1145,08 zł na każde wychowywane w roku podatkowym dziecko, pod warunkiem że:

jest to dziecko małoletnie,

zgodnie z odrębnymi przepisami dziecko otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek,

uczący się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (2007 r. kwota tego dochodu wynosiła 3015 zł) - do ukończenia 25 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK