| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Sejm rozpoczyna prace nad kolejną zmianą definicji działalności gospodarczej w PIT. Projekt rozszerza zakres definicji na osoby działające na cudzy rachunek. Zmianie ulegnie warunek ponoszenia ryzyka gospodarczego przez przedsiębiorcę.

Zdaniem Grzegorza Grochowiny, specjalisty w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, zmiana pozwoli na usystematyzowanie przepisów w odniesieniu do podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w ramach tzw. samozatrudnienia.

- W szczególności może ona zainteresować niektóre grupy podatników obecnie wykonujących prace na podstawie umów agencyjnych, zlecenia, jak również pewnych grup zawodowych, np. lekarzy. Po jej wprowadzeniu bowiem będzie można rozważyć prowadzenie jednoosobowej firmy przez takie osoby - wskazuje rozmówca.

Grzegorz Maślanko zwraca natomiast uwagę, że wyraźne zapisanie, że działalnością gospodarczą jest też działalność na cudzy rachunek, zbliża definicję działalności gospodarczej do tej zawartej w Ordynacji podatkowej. Zdaniem eksperta nie było jednak raczej wątpliwości co do tego, że przedsiębiorcami mogą być również agenci i komisanci.

Kolejna projektowana zmiana dotyczy jednego z trzech warunków, których łączne spełnienie powoduje wyłączenie działalności gospodarczej, a mianowicie warunku nieponoszenia ryzyka gospodarczego. Jak wyjaśnia Grzegorz Grochowina, projekt zakłada, że warunek ten byłby uznawany za niespełniony, w sytuacji gdy nie będzie stanowił treści stosunku umownego, stanowiącego podstawę wykonywania czynności.

- Czyli w przypadku, gdy w umowie nie zostanie określone, że osoba wykonująca działalność nie ponosi ryzyka gospodarczego, to należy przypuszczać, że ryzyko takie będzie ponoszone i warunek wykluczający wynikający z ustawy nie będzie spełniony - tłumaczy ekspert KPMG.

Jak podkreśla Grzegorz Maślanko, oznacza to, że aby potwierdzić istnienie jednej z trzech przesłanek przesądzających brak statusu przedsiębiorcy, najlepiej wprost zapisać w umowie, iż wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za ekonomiczny efekt prac.

- Nie jest to jednak rewolucyjna zmiana i wbrew uzasadnieniu projektu nie stanowi o zrównaniu różnych grup zawodowych i o ustabilizowaniu sytuacji samozatrudnionych - ocenia nasz rozmówca.

Grzegorz Grochowina podkreśla natomiast, że doprecyzowanie warunku nieponoszenia ryzyka gospodarczego może nie mieć większego znaczenia, ponieważ do wykluczenia działalności gospodarczej, tak jak dotychczas, konieczne będzie spełnienie wszystkich trzech wymaganych ustawą kryteriów.

W ocenie dr. Krzysztofa Biernackiego wymóg ujawnienia w treści stosunku umownego ryzyka gospodarczego ponoszonego przez wykonującego czynności zlecone jest całkowicie niezrozumiały.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK