| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Ministerstwo Gospodarki chce znieść obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną. Zdaniem ekspertów potrzebna jest jednak głębsza zmiana prawa.

Zdaniem ekspertów potrzebna jest przede wszystkim nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego, regulujących spółkę cywilną.

- Ingerencja w obowiązek przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne ma sens tylko wtedy, jeżeli zostanie powiązana z reformą przepisów o spółce cywilnej - postuluje dr Adam Opalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Charakter spółki cywilnej sprawia, że z założenia nie jest ona formą prawną odpowiednią do prowadzenia działalności gospodarczej w większym rozmiarze - uważa dr Marek Maciąg z kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

- Lepszym od proponowanego rozwiązaniem może być odformalizowanie i uatrakcyjnienie spółki jawnej jako formy prowadzenia działalności - proponuje Marek Maciąg.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ ROMANOWSKI

profesor, wspólnik w kancelarii Romanowski i Wspólnicy

Brak identyfikacji w obrocie spółek cywilnych jako podmiotu prawa utrudnia im prowadzenie działalności, ale także prowadzi do traktowania ich jako konstrukcji niewiarygodnych i nieprzejrzystych. Powoduje to zwiększenie ryzyka kontraktowania z nimi, zwiększając koszty transakcyjne. Zniesienie nakazu przekształcenia spółki cywilnej w jawną stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu. Nie rozwiązuje dylematów przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek cywilnych oraz ich kontrahentów. Zasadniczej przebudowy wymaga regulacja prawna spółki cywilnej, a nie słuszna zasada, że jest ona konstrukcją prawną przeznaczoną do prowadzenia działalności w mniejszym rozmiarze. Z tych względów obowiązek przekształcenia jest uzasadniony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK