REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki chce znieść obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną. Zdaniem ekspertów potrzebna jest jednak głębsza zmiana prawa.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Dzisiaj, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość 800 tys. euro (powstaje wówczas obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych) przedsiębiorca musi przekształcić swoją działalność w spółkę jawną. Przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewiduje, że to przedsiębiorca będzie decydował o przekształceniu firmy. Proponowana zmiana spotyka się z krytyką ekspertów i części przedsiębiorców.

Bezpieczeństwo obrotu

REKLAMA

Spółki cywilne są bardziej rozpowszechnione wśród polskich przedsiębiorców niż handlowe. Spółek cywilnych jest ok. 300 tys., handlowych zaś 250 tys. Prowadzona w ramach spółki cywilnej działalność gospodarcza osiąga często duże rozmiary. Taki stan rzeczy, zdaniem ekspertów i samych przedsiębiorców, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu. Dlatego obowiązek zmiany formy prawnej na odpowiedniejszą musi pozostać.

Według Krzysztofa Kajdy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, spółki cywilne są stosunkiem obligacyjnym i nie powinny być w ogóle podmiotami obrotu gospodarczego. Dzięki temu, że nie podlegają reżimom prawa handlowego, potrafią rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów, co nie sprzyja bezpieczeństwu obrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Naszym zdaniem jest to zmiana, która niweczy reformę systemu przepisów prawa gospodarczego przeprowadzoną pod koniec lat 90., która weszła w życie w 2001 roku - uważa Krzysztof Kajda.

Inni przedsiębiorcy pozytywnie odnoszą się do zmian. W obecnych rozwiązaniach widzą ograniczenie swobody działalności gospodarczej, która obejmuje także swobodę wyboru formy jej prowadzenia.

- To przedsiębiorcy winni podejmować świadomą decyzję, czy chcą podnieść swoją wiarygodność i możliwości ekspansji kapitałowej przez przekształcenie w spółki prawa handlowego - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Według Wojciecha Warskiego, jeżeli ustawodawca chce pobudzać przedsiębiorczość, to nie powinny obowiązywać żadne limity wymuszające na przedsiębiorcy obowiązek przekształcenia.

- Skoro nie ma obowiązku, a wręcz możliwości, prostego przekształcania dużych działalności gospodarczych osób fizycznych w spółki kapitałowe, to nie widać uzasadnienia, dla którego taki obowiązek ciąży na spółkach cywilnych - argumentuje Wojciech Warski.

Potrzeba zmian

Działalność gospodarcza na większą skalę wymaga przejrzystości, a taką zapewnia forma spółki jawnej, która podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zdaniem ekspertów potrzebna jest przede wszystkim nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego, regulujących spółkę cywilną.

- Ingerencja w obowiązek przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne ma sens tylko wtedy, jeżeli zostanie powiązana z reformą przepisów o spółce cywilnej - postuluje dr Adam Opalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uatrakcyjnienie spółki jawnej

- Charakter spółki cywilnej sprawia, że z założenia nie jest ona formą prawną odpowiednią do prowadzenia działalności gospodarczej w większym rozmiarze - uważa dr Marek Maciąg z kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

- Lepszym od proponowanego rozwiązaniem może być odformalizowanie i uatrakcyjnienie spółki jawnej jako formy prowadzenia działalności - proponuje Marek Maciąg.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ ROMANOWSKI

profesor, wspólnik w kancelarii Romanowski i Wspólnicy

Brak identyfikacji w obrocie spółek cywilnych jako podmiotu prawa utrudnia im prowadzenie działalności, ale także prowadzi do traktowania ich jako konstrukcji niewiarygodnych i nieprzejrzystych. Powoduje to zwiększenie ryzyka kontraktowania z nimi, zwiększając koszty transakcyjne. Zniesienie nakazu przekształcenia spółki cywilnej w jawną stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu. Nie rozwiązuje dylematów przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek cywilnych oraz ich kontrahentów. Zasadniczej przebudowy wymaga regulacja prawna spółki cywilnej, a nie słuszna zasada, że jest ona konstrukcją prawną przeznaczoną do prowadzenia działalności w mniejszym rozmiarze. Z tych względów obowiązek przekształcenia jest uzasadniony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA