REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Robert Lidke
Paweł Czuryło
Katarzyna Kozińska-Mokrzycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największe wyzwania, przed którymi stanie polska gospodarka w ciągu najbliższych pięciu lat, to problemy z siłą roboczą, umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych oraz nierównowaga w finansach publicznych - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców.

Główne cele kongresu

REKLAMA

HENRYKA BOCHNIARZ

Pomysł zwołania kongresu powstał jeszcze w czasach poprzedniego rządu. Nie wiedzieliśmy wtedy, że będą wcześniejsze wybory. Chcieliśmy jednak pokazać, że środowiska przedsiębiorców są razem, że mają opinię na temat tego, co się dzieje w gospodarce. Oczywiście szkoda, że nie ma z nami Business Centre Club i Krajowej Izby Gospodarczej, bo to jest bardzo ważna inicjatywa. Wszyscy mieliśmy wątpliwości, czy potrafimy doprowadzić do przygotowania tego kongresu, bo przecież nasze organizacje w wielu sprawach mają inne zdanie, ale wspólna praca jest jednym z największych atutów tego kongresu. Dla wielu spraw już udało nam się znaleźć kompromisowe rozwiązania.

JERZY BARTNIK

Kongres ma dwa cele. To pokazanie rządowi, że ma partnera do omawiania kwestii gospodarczych, ale także to, że przedsiębiorcy muszą włożyć trochę wysiłku, aby poprawić warunki, w których operują, pod hasłem: będziecie razem - będzie wam łatwiej. Warto podkreślić, że podobny kongres odbywa się we Francji od czterech lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ANDRZEJ MALINOWSKI

Kiedy podjęliśmy się organizacji kongresu, chcieliśmy po prostu pokazać rolę pracodawców we współczesnym świecie. W dwóch exposé premierów ani razu nie padło słowo: pracodawca, za to związki zawodowe były odmieniane przez wszystkie przypadki. Chcemy przypomnieć, że istniejemy, stanowimy określoną siłę społeczną, z którą trzeba się liczyć i którą trzeba uwzględniać w funkcjonowaniu państwa, bo tworzą ją ludzie, którzy potrafią kreować biznes. Państwo żyje z tych ludzi i dbanie o nich jest obowiązkiem tego państwa.

HENRYKA BOCHNIARZ

Przygotowaliśmy zestaw tematów, którymi chcemy się zająć, podzieliliśmy je między sobą. Wszystkim nie możemy się zająć, ale jesteśmy w stanie położyć na stole i poddać dyskusji najpilniejsze sprawy.

ROMAN REWALD

Liczymy na to, że jeśli wystąpimy wspólnie, to nasze postulaty przez lata nieuwzględniane przez rząd i parlament - teraz zostaną usłyszane.

ZBIGNIEW JAKUBAS

Organizatorzy kongresu skupiają w swoich organizacjach 43 tys. przedsiębiorstw, które zatrudniają prawie 3,5 mln osób, czyli ponad 50 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce naszego kraju.

Postulaty przedsiębiorców

JERZY BARTNIK

Upominamy się o sprawy wcale nie odkrywcze. Określone problemy powtarzają się, ale w nowych okolicznościach, w nowym otoczeniu gospodarczym. Kwestie podatkowe są omawiane od lat i nadal są aktualne.

ZBIGNIEW JAKUBAS

Podatki są hamulcem dla rozwoju gospodarki, bo Polska potrzebuje kapitału. Jesteśmy przekonani, że kolejne obniżenie podatków spowoduje zmniejszenie szarej strefy, która, jak pokazuje przykład noclegów w Zakopanem, wciąż ma się dobrze. Chcemy też pokazać, że z przedsiębiorcami można postępować inaczej niż doprowadzając ich na próg bankructwa przez system nadmiernych kontroli, że prawo nie może działać z założenia na ich szkodę - casus Optimusa. Dosyć poniżania przedsiębiorców.

CHRISTIAN SCHNELL

Trzeba się zrzeszyć, aby się przebić. Dla nas kluczowy jest temat partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ustawa, która miała to regulować, istnieje od dwóch lat i od dwóch lat jest martwa. W Anglii 20 proc. wydatków na inwestycje odbywa się w ramach PPP. Dlatego chcemy powołać Centrum PPP, które będzie rodzajem platformy - miejsca, gdzie partnerzy ze strony publicznej będą mogli uzyskać stosowną wiedzę i wsparcie.

JERZY BARTNIK

Przypadło mi w udziale powiedzieć o systemach, potrzebie i konieczności przygotowania kadr dla gospodarki - na każdym poziomie: wyższym, średnim i, coraz bardziej wymagającym, podstawowym, który ze względu na rewolucje procesów technologicznych też wymaga nowej wiedzy. Muszą się na to znaleźć środki w budżecie, ponieważ tradycyjna szkoła, która swoim lobby wygrywa w Sejmie, wytwarza produkt, który nie nadaje się do przyjęcia w systemie gospodarki. Mamy wciąż takie zjawisko, że ludzie w wieku 18-24 lata nie mogą wejść na rynek pracy, bo nie mają odpowiednich kwalifikacji. Przedsiębiorca, dopuszczając pracownika do wielomilionowego urządzenia, chce dostać człowieka przygotowanego i odpowiedzialnego.

HENRYKA BOCHNIARZ

REKLAMA

Niestety ostatnie dwa lata nie były dobrym czasem dla dialogu społecznego, a bez partnerskiego traktowania nie uda nam się rozwiązać większości problemów, jak choćby kryzysu w służbie zdrowia. Potrzebne są do tego trzy strony: rząd, pracodawcy i związki zawodowe oraz właściwy klimat do podjęcia rozmowy. Badania społeczne pokazują, że do swoich pracodawców zatrudnieni mają duże zaufanie, ale krytycznie oceniają sytuację ogólną w kraju.

W Irlandii sposobem na wyjście z podobnych problemów była umowa społeczna. My musimy szukać własnych rozwiązań, bo specyfika rynku i gospodarki nie pozwala na proste skopiowanie rozwiązań irlandzkich.

Nadal mamy wiarę, że można rozmawiać, i widzimy, że ten rząd - w osobach premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka - ma lepsze nastawienie, ale do konkretnych rozwiązań jest jeszcze daleko. Przyglądamy się bacznie obietnicom i deklaracje rządu na pewno nas nie uśpią.

ROMAN REWALD

REKLAMA

Inwestorzy amerykańscy to jedna z największych grup inwestorów w Polsce. Chcemy przedstawić to, co promujemy od dawna. Krwiobiegiem gospodarki jest infrastruktura, a właśnie ona jest od lat jedną z największych barier inwestycyjnych w Polsce. Badania Ernst & Young pokazują, że inwestorów odstraszają złe drogi, a inwestycja w budowę dróg się opłaca. Na każdy dolar zainwestowany w drogę krajową odzyskuje się 1,5 dolara w ciągu roku w postaci pieniędzy przyniesionych do lokalnej gospodarki.

W Polsce problem polega nie na braku środków, lecz na złym zarządzaniu nimi i biurokratycznych procedurach. Do tych projektów należy zaprosić przedsiębiorców, bo bez ich udziału nie da się zbudować autostrad, zwłaszcza w perspektywie Euro 2012. Ale impuls, inicjatywa musi wyjść od państwa i państwo musi stworzyć do tego właściwe warunki.

Druga kwestia, którą chcemy podnieść, to poprawa systemu stosowania prawa w Polsce. Nie można w sposób szybki dochodzić kontraktów, uzyskać szybkiej pomocy prawnej w sporach z rządem, a powolny system sądowy nie jest w stanie zagwarantować równego traktowania wszystkim uczestnikom rynku.

ANDRZEJ MALINOWSKI

Nasze główne hasło to państwo przyjazne pracodawcom, a my chcemy określić, na czy ma polegać to przyjazne podejście państwa. Naszym zdaniem musi ono polegać na stanowieniu i egzekwowaniu prawa tak, aby było użyteczne dla pracodawców. Najwyższa pora wprowadzić jeszcze jedną starą zasadę: nic o nas bez nas. Dlatego deklarujemy daleko idącą pomoc w przygotowywaniu tego prawa. Mamy już dobre doświadczenia w tym zakresie, mam na myśli ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która jest jaskrawym przykładem, że przy tworzeniu prawa można prowadzić rzetelną merytoryczną dyskusję.

Opowiadamy się za prostym ruchem: to nie ministerstwa powinny pisać ustawy - w resortach powinna powstawać koncepcja ustawy, która powinna być dyskutowana z partnerami społecznymi, ale akt prawny powinni przygotowywać fachowi legislatorzy, np. kancelarie prawne.

Wyzwania

HENRYKA BOCHNIARZ

Dziś coraz większym wyzwaniem jest brak ludzi do pracy. Nawet jeśli są, to nie są przygotowani, to staje się ogromnym zagrożeniem.

Badania pokazują, że nasze firmy konkurują głównie ceną, a na ceny istotny wpływ mają niższe koszty pracy w porównaniu z Europą. Nacisk płacowy, z którym mamy do czynienia, musi przekładać się na spadek konkurencyjności, a nie możemy jej zastąpić innowacyjnością, bo mamy niestety ograniczenie. To bardzo duże zagrożenie.

My niestety nie mamy strategii gospodarczej i pokazują to wydarzenia. Górnicy też mają prawo wiedzieć, co będzie z nimi za pięć lat. Nie mamy żadnej strategii dotyczącej rolnictwa, a rząd się cieszy, że dzięki dopłatom z Unii Europejskiej rolnicy siedzą cicho. Potrzebne są strategie, także emigracja to w części wynik braku wiedzy o tym, co się będzie działo w kraju, jaka będzie strategia.

Chcielibyśmy, żeby rząd z nami o tym dyskutował.

ZBIGNIEW JAKUBAS

Mam nadzieję, że ten rząd nie zawiedzie gospodarki i przedsiębiorców i są przesłanki ku takiemu myśleniu. Wicepremier Waldemar Pawlak zaskakuje nas przygotowaniem i to, że miał czas spotkać się z nami, też dobrze wróży.

Jeśli rząd wykorzysta potencjał, jaki jest w społeczeństwie, i pozytywne nastawienie przedsiębiorców, to możliwe są reformy, które umożliwią szybszy rozwój gospodarki. A przecież jeśli nastąpi dalsze pobudzenie gospodarki, to będą wpływy dodatkowe do budżetu.

Jednak ryzykiem jest niepełne wykorzystanie funduszy z Unii Europejskiej oraz brak ludzi do pracy. Stąd musi nastąpić otwarcie się naszej gospodarki na pracowników z Europy Wschodniej, bo inaczej nasza gospodarka nie będzie się już tak szybko rozwijać.

KONGRES PRACODAWCÓW

Pierwszy Kongres Pracodawców odbędzie się 17 stycznia w Warszawie. Organizatorami są Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Polska Rada Biznesu, Polsko-Niemiecka Izba-Przemysłowo-Handlowa i Związek Rzemiosła Polskiego.

Panel GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Debatę prowadzili

Robert Lidke

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka

PaweŁ CzuryŁo

Zdjęcia: Wojciech Górski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA