| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Bank poinformuje sąd i prokuratora o koncie firmy

Bank poinformuje sąd i prokuratora o koncie firmy

Sąd i prokurator będzie mógł żądać informacji o firmowych rachunkach przedsiębiorców. Policja będzie informowana przez banki o bezprawnym korzystaniu z kart kredytowych i płatniczych.

- Dotyczy to przypadków, gdy pojazd został sfotografowany przez fotoradar w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości, użyto go do kradzieży paliwa, jego użytkownik uciekł z miejsca kolizji - tłumaczy Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.

Obecnie nie jest to możliwe, gdyż Sąd Najwyższy w uchwale z 23 maja 2006 r. stwierdził, że bank nie może udzielać policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Banki, które nie miały i nie mają żadnego interesu, aby chronić sprawców czynów zabronionych, miały związane ręce - mówi Tadeusz Białek, radca prawny ze Związku Banków Polskich.

Tak więc, gdy pojazd jest przedmiotem umowy kredytowej czy leasingowej między bankiem a sprawcą wykroczenia i w związku z tym jako właściciel auta w ewidencji pojazdów wpisany jest bank, organy ścigania mają ograniczone możliwości dotarcia do sprawcy.

Autorzy projektu podkreślają, że sama informacja o użytkowniku pojazdu będącego przedmiotem umowy bankowej nie uzasadnia tak daleko idących obostrzeń w dostępie do tego typu tajemnicy bankowej. Nie chodzi tu bowiem o numery kont, ich stan czy też wykaz operacji na rachunkach.

- Niepokój budzi, że banki będą musiały takich informacji udzielać nieodpłatnie. Jest to uprzywilejowanie sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości, a jego koszty obciążą klientów - mówi Jerzy Bańka.

Projekt ma także zwiększyć skuteczność walki z kradzieżami za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Banki będą mogły teraz bezpośrednio informować policję o takich kradzieżach. Obecnie powiadamiają prokuraturę, a ta dopiero zleca czynności policji. Zmniejsza to efektywność ścigania sprawców.

- Potrzeba natychmiastowego działania, zwłaszcza przy przestępstwach związanych z bankowością elektroniczną lub też kradzieżą kart płatniczych, będzie lepiej realizowana, gdy bank uzyska uprawnienia do bezpośredniego powiadomienia policji lub też innych organów - popiera pomysł Tadeusz Białek.

- Te zmiany powinny skrócić czas postępowania i zwiększyć skuteczność policji w ściganiu niektórych przestępstw i wykroczeń - mówi nadkomisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

Skala problemu jest znaczna. W 2005 roku policja prowadziła ponad 15,5 tys. spraw związanych z przestępstwami z wykorzystaniem kart płatniczych. Dzisiaj skala zjawiska jest znacznie większa. Jak podkreślają autorzy projektu, dane statystyczne odnoszą się tylko do przypadków zgłoszonych bądź ujawnionych przez organa ścigania. Na ocenę skali zagrożenia decydujący wpływ ma jednak tzw. ciemna liczba, gdyż większość przestępstw tego typu po prostu nie jest zgłaszana policji przez banki. Uniemożliwia im to aktualny przepis art. 106a ust. 1 prawa bankowego. Nowelizacja znosi tę barierę.

Ministerstwo zapewnia, że postara się, aby projekt nowelizacji ustawy został rozpatrzony przez Radę Ministrów w I kwartale 2008 r.

Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych.

Co zmieni się w prawie bankowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK