| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Fiskus decyduje o liczbie kar

Fiskus decyduje o liczbie kar

Pracodawca, który zwalnia pracowników, musi wystawić PIT-11. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary. Jeśli sytuacja powtarza się, organ podatkowy zdecyduje, ile sankcji nałożyć.

Przyjęcie ciągłości czynu zależy od podjęcia dwóch lub więcej zachowań w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności.

- W związku z tym płatnik nieskładający PIT-11 w momencie realizacji pierwszego czynu zabronionego powinien działać w zamiarze obejmującym wszystkie zachowania objęte znamieniem ciągłości. Taka kwalifikacja działań pracodawcy budzi wątpliwości - argumentowała Ewa Opalińska.

Jednocześnie dodała, że wskazówkami pomocnymi przy rozgraniczaniu czynów stanowiących odrębne przestępstwa, zgodnie z wyrokiem SN z 10 grudnia 1997 r. (sygn. akt IV KKN 206/97), mogą być (występujące łącznie) takie elementy, jak: wprowadzenie nowego (w stosunku do czynu głównego) przedmiotu przestępstwa, atakowanie innego rodzajowo dobra chronionego prawem, działanie na szkodę innego pokrzywdzonego. W przypadku nieskładania PIT-11 w odniesieniu do kilku pracowników, każde z działań pracodawcy powinno stanowić odrębne wykroczenie skarbowe.

- Urzędem skarbowym właściwym w zakresie wymiaru kary grzywny, na mocy art. 135 k.k.s., w wypadku gdy sprawcy zarzucono kilka wykroczeń skarbowych, a sprawy należą do właściwości różnych urzędów skarbowych jest urząd skarbowy, który pierwszy wszczął postępowanie - stwierdziła Ewa Opalińska.

Dorota Borkowska, doradca w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwróciła uwagę na fakt, że w przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w ciągu roku płatnik informację PIT-11 przekazuje pracownikowi i urzędowi skarbowemu, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za niepobrany lub pobrany, a niewpłacony podatek.

- Rozliczeniu tego obowiązku od 2007 roku służy roczna deklaracja PIT-4R - wskazała Dorota Borkowska.

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni - organem właściwym do weryfikacji obowiązków płatnika, w tym z tytułu sporządzania informacji PIT-11, mimo że informację tę przekazuje się do organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania pracownika, jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę płatnika. Ten organ jest właściwy do otrzymywania deklaracji PIT-4R, z której wynika wysokość pobranych zaliczek i liczba podatników.

Płatnik, który nie złożył w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Stawka dzienna nie ma stałej wartości i jest ustalana przez sąd.

- W zależności od liczby nie- złożonych PIT-11, płatnik będzie podlegał karze od każdej nie- złożonej informacji - podsumowała Dorota Borkowska.

29 lutego 2008 r. mija termin, do którego płatnik powinien sporządzić informację PIT-11 po przepracowaniu całego roku przez podatnika

Rozliczenia podatkowe pracodawców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK