REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka branże na początku 2008 roku

autor zbiorowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost gospodarczy w pierwszych miesiącach 2008 roku będzie słabszy niż rok wcześniej, ale to efekt statystyki. Zagrożeniem dla kondycji firm jest ciągła presja na wzrost płac, co może przełożyć się na wzrost cen towarów. Sprawdziliśmy, co się może wydarzyć w ośmiu kluczowych branżach na początku przyszłego roku.


REKLAMA

Pierwszy kwartał 2008 r. przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale tylko ze względów statystycznych (wzrost PKB w I kw. 2007 r. wyniósł 7,2 proc.). Ekonomiści nie oczekują spowolnienia dynamiki płac, która nadal będzie zbliżona do 10 proc. i przyczyni się do wzrostu kosztów przedsiębiorców, którzy mogą już podnosić ceny towarów.

Ten okres pod względem wzrostu gospodarczego może być najgorszy w całym 2008 roku.

REKLAMA

- Wzrost na poziomie zbliżonym do 5 proc. jest dobrym wynikiem, jak na polską gospodarkę. Nie możemy się cały czas rozwijać w tempie bliskim 7 proc., przynajmniej dopóki nie dokonamy reform strukturalnych - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Wzrost gospodarki nadal będzie napędzał popyt, przede wszystkim konsumpcyjny, ale także nowe inwestycje dokonywane przez firmy. Przy utrzymaniu się rosnących cen żywności i paliw wskaźnik inflacji, jeśli nie przekroczy poziomu wyznaczonego przez bank centralny (3,5 proc.), to na pewno się do niego zbliży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dlatego oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe w styczniu o 25 pkt bazowych, a potem jeszcze raz w I kwartale lub w kwietniu - podkreśla Piotr Kalisz.


Energetyka

15 proc. mogą wzrosnąć ceny energii

REKLAMA


Energetykę czekają liczone w miliardach euro wyzwania inwestycyjne dotyczące odtworzenia mocy, ochrony środowiska, a także oczekiwana prywatyzacja. Największym wyzwaniem jest jednak reorientacja na interesy klientów, branża zaczyna się przekształcać z sektora użyteczności publicznej w normalnie działający segment rynku.

- Nie tylko I kwartał, ale cały rok 2008 to będzie okres przełomowych wyzwań dla branży energetycznej. Największe zadanie to dalszy rozwój konkurencyjnego rynku energii elektrycznej. Proszę pamiętać, że bardziej konkurencyjny rynek to bardziej konkurencyjne oferty dla klientów. Spółki energetyczne będą musiały podnosić efektywność, realizując konieczne inwestycje, radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie polityka UE i niestety ciągle rosnące koszty paliwa - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, największej krajowej firmy energetycznej.


Telekomunikacja

200 tys. przybędzie użytkowników szerokopasmowego internetu


- W I kwartale 2008 r. w telekomunikacji będą kontynuowane wszystkie dotychczasowe trendy - uważa Paweł Puchalski, analityk telekomunikacyjny w DM BZ WBK.

A to oznacza, że będą spadały przychody operatorów stacjonarnych z rozmów i będzie zmniejszała się liczba linii telefonicznych.

- TP nadal będzie podgryzana przez operatorów alternatywnych - dodaje.

- Spodziewam się, że przychody w telefonii komórkowej będą o kilka procent wyższe niż rok wcześniej - mówi Puchalski.

W jego opinii, nadal będzie rosła liczba użytkowników szybkiego internetu (spodziewa się wzrostu o ponad 200 tys.) oraz zwiększenia konkurencji na tym rynku.

- Usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP zaczną zapewne świadczyć operatorzy komórkowi, czyli Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa. Z kolei operatorzy stacjonarni zaczną odbierać TP pierwsze linie w ramach LLU (uwolnienie pętli lokalnej - przyp. GP) - przewiduje analityk.

Nieco inaczej na rynek patrzy Krzysztof Kaczmarczyk, analityk telekomunikacyjny Deutsche Banku.

- Zmiany na scenie politycznej, wstrzymanie procesów decyzyjnych w spółkach telekomunikacyjnych kontrolowanych w ten czy inny sposób przez Skarb Państwa oraz niepewność co do tego, jak będzie wyglądała dalsza polityka regulacyjna, spowoduje spowolnienie procesów na rynku telekomunikacyjnym - uważa i dodaje, że skorzystają na tym najwięksi.


Bankowość

15 proc. wyższy będzie zysk sektora


- Spodziewam się, że w I kwartale 2008 r. zysk sektora bankowego będzie wyższy o 15-16 proc. - mówi Dariusz Górski, analityk w Deutsche Bank Securities.

W całym przyszłym roku zyski banków będą nadal rosły, ale wolniej niż w 2007 roku. Będzie to związane ze spodziewanym, choć niewielkim obniżeniem dynamiki wzrostu gospodarczego. Słabiej będą rosły wolumeny kredytów hipotecznych, natomiast motorem napędowym będą pożyczki gotówkowe oraz kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wolniej będą rosły przychody banków, a koszty w szybszym tempie niż w roku bieżącym, m.in. ze względu na rozbudowę sieci, wzrost zatrudnienia i podwyżki płac. Wyższe będą zawiązywane rezerwy, choć udział należności zagrożonych w portfelach banków pozostanie na niskim poziomie. Nie będzie jednak już pola do rozwiązywania rezerw, a trzeba będzie tworzyć je na nowe kredyty.


Paliwa

110 $ może osiągnąć cena baryłki ropy


Dla branży paliwowej miesiące zimowe, w tym szczególnie I kwartał, są trudnym okresem. Dodatkowo sezonowy spadek ruchu drogowego, a co za tym idzie zużycia paliw, nie jest rekompensowany istotnie większym zapotrzebowaniem na olej opałowy.

- To swego rodzaju martwy sezon na paliwa, jednak decydujący wpływ na koniunkturę na tym rynku ma pogoda. Jeśli zima będzie lekka, to firmy paliwowe mogą notować niezłe wyniki - podkreśla Urszula Cieślak z monitorującego rynek paliw biura Reflex.

Krajowym producentom paliw, Grupie Lotos i PKN Orlen, nie będą sprzyjać czynniki makroekonomiczne.


Budownictwo

200 tys. pracowników zabraknie w branży


Koniunktura w budownictwie, nie tylko w I kwartale 2008 r., ale i w dłuższej perspektywie, wydaje się niezachwiana. Jednym z najważniejszych impulsów, który stymulować będzie rozwój branży, jest projekt Euro 2012, czyli realizacja do 2012 roku inwestycji infrastrukturalnych (drogi, autostrady, obiekty sportowe, hotele).

Zdaniem Janusza Zaleskiego z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, nie potwierdzają się informacje o spadających cenach mieszkań, dlatego również firmy z sektora budownictwa mieszkaniowego mają przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Główną barierą rozwoju branży jest deficyt siły roboczej.

- Nadal branży budowlanej brakuje około 200 tys. pracowników i ten problem bezwzględnie należy rozwiązać. Zdajemy sobie sprawę, że samo zwiększanie płac nie poprawi tej sytuacji. Niezbędne są pozapłacowe zachęty i takie propozycje wkrótce przedstawimy - mówi Janusz Zaleski.


Informatyka

1 mld zł wartość kontraktów w administracji, które powinny zostać odblokowane


Początek przyszłego roku będzie dobry dla branży informatycznej. Zdaniem analityków wartość całego rynku będzie nadal rosła w tempie dwucyfrowym.

- Rolę administracji publicznej w strukturze przychodów przejął całkowicie sektor prywatny. Mimo zastoju w przetargach rządowych widać, że branża sobie radzi - mówi Marcin Kędzierski, analityk PMR Publications.

Według niego, jeśli w przyszłym roku uda się uruchomić zapowiadane od dawna przetargi w administracji rządowej, to perspektywy rozwoju sektora są bardzo dobre.

- Ważnym wydarzeniem jest fuzja Asseco i Prokomu. Dzięki niej powstał na polskim rynku gigant, który go zdominuje na wiele lat i będzie mógł zacząć konkurować na rynku europejskim, a nawet globalnym - mówi Marcin Kędzierski.

Dodaje, że także inni gracze będą coraz chętniej wychodzić ze swoją działalnością poza terytorium Polski.


Media i reklama

5 proc. wzrosną wydatki firm na reklamę


I kwartał przyszłego roku będzie dużo lepszy dla mediów niż w roku 2006. Zdaniem Tomasza Chełmeckiego, szefa domu mediowego Starlink, rynek reklamy wzrośnie w tym czasie o co najmniej kilka procent więcej niż w roku 2006, kiedy wzrost wyniósł 13 proc. To efekt dobrze rozwijającej się gospodarki i rosnących wraz z nią budżetów reklamowych firm. Nie wszystkie media skorzystają jednak z tego wzrostu. Zdaniem Tomasza Chełmeckiego, największymi beneficjentami będą stacje telewizyjne oraz internet.

- To efekt przesuwania się budżetów reklamowych do tych mediów. Dlatego prasa i magazyny w I kwartale 2008 r. mogą być na minusie w stosunku do tego roku - tłumaczy Tomasz Chełmecki.

Wpływy niektórych mediów drukowanych mogą być nawet niższe niż w tym roku. Wydatki reklamowe na prasę wzrosły bowiem w I kwartale 2006 r. zaledwie o 0,6 proc., a w magazynach - o 6,1 proc.


Motoryzacja

10 proc. wzrośnie sprzedaż nowych samochodów


Analitycy spodziewają się, że w I kwartale sprzedaż samochodów może wzrosnąć o około 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku. Wtedy roczna dynamika wyniosła 24,5 proc., a sprzedaż samochodów osobowych zbliżyła się do 73 tys.

- Liczę na wzrost sprzedaży wobec ubiegłego roku, ale początek roku jest zawsze słaby z punktu widzenia sprzedaży samochodów. Sprzedaż rośnie zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dużo będzie zależało od polityki producentów, zapasów magazynowych, czy będzie dużo samochodów ze starego rocznika - mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.


Co się będzie działo z gospodarką w najbliższych miesiącach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


czu, t.św., mgr, ZKG, MF, bed,

t.św., ZKG, MF, bed,
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA