| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Co czeka branże na początku 2008 roku

Co czeka branże na początku 2008 roku

Wzrost gospodarczy w pierwszych miesiącach 2008 roku będzie słabszy niż rok wcześniej, ale to efekt statystyki. Zagrożeniem dla kondycji firm jest ciągła presja na wzrost płac, co może przełożyć się na wzrost cen towarów. Sprawdziliśmy, co się może wydarzyć w ośmiu kluczowych branżach na początku przyszłego roku.

- TP nadal będzie podgryzana przez operatorów alternatywnych - dodaje.

- Spodziewam się, że przychody w telefonii komórkowej będą o kilka procent wyższe niż rok wcześniej - mówi Puchalski.

W jego opinii, nadal będzie rosła liczba użytkowników szybkiego internetu (spodziewa się wzrostu o ponad 200 tys.) oraz zwiększenia konkurencji na tym rynku.

- Usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP zaczną zapewne świadczyć operatorzy komórkowi, czyli Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa. Z kolei operatorzy stacjonarni zaczną odbierać TP pierwsze linie w ramach LLU (uwolnienie pętli lokalnej - przyp. GP) - przewiduje analityk.

Nieco inaczej na rynek patrzy Krzysztof Kaczmarczyk, analityk telekomunikacyjny Deutsche Banku.

- Zmiany na scenie politycznej, wstrzymanie procesów decyzyjnych w spółkach telekomunikacyjnych kontrolowanych w ten czy inny sposób przez Skarb Państwa oraz niepewność co do tego, jak będzie wyglądała dalsza polityka regulacyjna, spowoduje spowolnienie procesów na rynku telekomunikacyjnym - uważa i dodaje, że skorzystają na tym najwięksi.

15 proc. wyższy będzie zysk sektora


- Spodziewam się, że w I kwartale 2008 r. zysk sektora bankowego będzie wyższy o 15-16 proc. - mówi Dariusz Górski, analityk w Deutsche Bank Securities.

W całym przyszłym roku zyski banków będą nadal rosły, ale wolniej niż w 2007 roku. Będzie to związane ze spodziewanym, choć niewielkim obniżeniem dynamiki wzrostu gospodarczego. Słabiej będą rosły wolumeny kredytów hipotecznych, natomiast motorem napędowym będą pożyczki gotówkowe oraz kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wolniej będą rosły przychody banków, a koszty w szybszym tempie niż w roku bieżącym, m.in. ze względu na rozbudowę sieci, wzrost zatrudnienia i podwyżki płac. Wyższe będą zawiązywane rezerwy, choć udział należności zagrożonych w portfelach banków pozostanie na niskim poziomie. Nie będzie jednak już pola do rozwiązywania rezerw, a trzeba będzie tworzyć je na nowe kredyty.

110 $ może osiągnąć cena baryłki ropy


Dla branży paliwowej miesiące zimowe, w tym szczególnie I kwartał, są trudnym okresem. Dodatkowo sezonowy spadek ruchu drogowego, a co za tym idzie zużycia paliw, nie jest rekompensowany istotnie większym zapotrzebowaniem na olej opałowy.

- To swego rodzaju martwy sezon na paliwa, jednak decydujący wpływ na koniunkturę na tym rynku ma pogoda. Jeśli zima będzie lekka, to firmy paliwowe mogą notować niezłe wyniki - podkreśla Urszula Cieślak z monitorującego rynek paliw biura Reflex.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK