| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.


USPRAWNIANIE PROCEDUR

Złagodzone zostały wymogi procedury dla zgłaszających, zwłaszcza w części dotyczącej korzystania z wcześniejszego pierwszeństwa, a także usunięcia braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego. Wobec przystąpienia Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich niezbędna stała się również potrzeba modyfikacji uregulowań przepisów dotyczących prowadzenia rejestru patentowego w części odnoszącej się do patentów europejskich.


Nowelizacja w zasadniczy sposób wpłynie więc na działalność Urzędu Patentowego związaną z udzielaniem praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej. Można również sądzić, że jej głównym zadaniem będzie usprawnienie procedur dokonywania zgłoszeń, łagodzenie wymagań formalnych i ułatwienie dostępu do informacji oraz wzmocnienie podstaw do dochodzenia roszczeń wobec naruszających prawa wyłączne.


PAWEŁ PODRECKI

adwokat w Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, adiunkt Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958)

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK