| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła decyzję o zniesieniu zakazu finansowania przez spółki akcyjne własnych akcji. Jest to najdalej idąca zmiana w polskim prawie spółek dokonywana w ramach zmian związanych z nowelizacją Dyrektywy Kapitałowej.


Zarząd spółki będzie zobowiązany złożyć sprawozdanie do sądu rejestrowego i ogłosić je. Niektóre z ograniczeń nie będą stosowane do świadczeń spełnianych w ramach zwykłej działalności instytucji finansowych, jak również do świadczeń spełnianych na rzecz pracowników spółki lub spółki z nią powiązanej, których celem jest ułatwienie nabycia lub objęcia emitowanych przez spółkę akcji. W związku z wymogiem udzielenia uprzedniej zgody walnego zgromadzenia na finansowanie, konieczne stało się wyłączenie stosowania art. 17 par. 2 k.s.h., zezwalającego na następcze zatwierdzenie oświadczenia woli złożonego przez spółkę.


Konieczna stała się także zmiana art. 15 par. 2 k.s.h., polegająca na skreśleniu wymagania uzyskania zgody rady nadzorczej spółki zależnej. Zgodę powinno udzielać wyłącznie zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) spółki dominującej. Obecne rozwiązanie nie zapewnia bezstronnego podejmowania decyzji w sprawach czynności kredytowych. Rada spółki zależnej pochodzi bowiem najczęściej z nominacji zarządu spółki dominującej i pozostaje pod jego bezpośrednim wpływem. Nierzadko sami zarządcy spółki dominującej zasiadają w radach spółek zależnych, sprawując w ten sposób kontrolę nad działaniami tych ostatnich. Trudno zatem oczekiwać, by rady mogły skutecznie przeciwstawiać się czynnościom niekorzystnym dla spółek zależnych, nawet jeżeli z mocy prawa są zobowiązane stać na straży interesów tych spółek, za co ponoszą odpowiedzialność cywilnoprawną i karną.


Nie wydaje się, aby ewentualne obawy dotyczące nadużyć w związku ze zniesieniem zakazu finansowania własnych akcji przez spółkę były uzasadnione. Nowela k.s.h. ustanawia bardzo rygorystyczny standard dla czynności finansowania nabycia bądź objęcia akcji emitowanych przez spółkę. Nie tylko decyzja w tym względzie znajduje się w rękach walnego zgromadzenia, ale powinna ona zostać podjęta na podstawie wszechstronnych informacji na temat wpływu czynności finansowania na interes spółki oraz ryzyka wiążącego się z czynnością. Informacja w tym względzie podlega ujawnieniu. Nakazuje się ponadto ukształtowanie czynności na warunkach rynkowych. Mając na uwadze dodatkowe zabezpieczenia, które prawo polskie przewiduje dla czynności z funkcjonariuszami spółki oraz spółki dominującej, prawo zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia zezwalającej na finansowanie, a także standardy ładu korporacyjnego, wymagane wobec spółek publicznych, bezpieczeństwo obrotu oraz interesy wierzycieli, jak i samej spółki są dobrze chronione.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK