| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat, według 0,5 proc. stawki. Należy dodać, że kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego, odlicza się od podstawy opodatkowania. Jeżeli zatem kapitał zakładowy zostaje podwyższony z kapitałów zapasowych utworzonych wcześniej wyłącznie z opodatkowanych po 1 maja 2004 r. dopłat - spółka nie poniesie ciężaru ekonomicznego związanego z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ dopłaty do kapitału nie stanowią przychodu spółki - to wydatek poniesiony w związku z ich wniesieniem w postaci zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu, co jednoznacznie wynika z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.


Problem powstaje przy zamianie tytułu prawnego - np. z umowy pożyczki na dopłatę do kapitału, bowiem mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem tych samych wkładów pieniężnych na gruncie ustawy o PCC. Z ustawy o PCC wynika, że opodatkowaniu podlega samo zawarcie umowy pożyczki, a nie faktyczne przekazanie środków pieniężnych. Późniejsze przeznaczenie środków pochodzących z pożyczki na dopłatę do kapitału nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od wniesionych dopłat.


KATARZYNA RYSZARD

doradca podatkowy, aplikant radcowski w spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK