REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Katarzyna Ryszard
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


REKLAMA

REKLAMA

Dopłaty - ze względu na zwrotny charakter - pozwalają spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskać środki finansowe do prowadzenia działalności gospodarczej, bez uciążliwej długotrwałej procedury podwyższenia kapitału zakładowego lub gdy z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe jest znalezienie środków na zewnątrz spółki (np. w drodze kredytów bankowych). Pomimo, że dopłaty nie powiększają kapitału zakładowego, lecz stanowią składnik kapitału zapasowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostatecznie umożliwiły one właśnie podwyższenie kapitału zakładowego, np. w drodze konwersji dopłat jako wymagalnej wierzytelności.


Wnoszenie dopłat przez wspólników spółek z o.o. regulują przepisy art. 177-179 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: k.s.h.). Zgodnie z tymi przepisami możliwość wnoszenia dopłat do spółki z o.o. przez wspólnika jest uzależniona od istnienia odpowiedniego zapisu w umowie spółki, ustanawiającego górny limit ich wysokości. W wyniku uchwalenia dopłat, spółka uzyskuje wierzytelność w stosunku do wspólników o uiszczenie dopłat w terminie i w wysokości określonej w uchwale.


Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jednak zwrot jest możliwy, dopiero gdy nie są one wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. W praktyce powstaje problem, na podstawie jak sporządzonego bilansu spółka ma powziąć wiedzę o stracie.


Kiedy płacimy podatek dochodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Podatek dochodowy - na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wnoszeniu i zwrocie dopłat?


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z 22 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, czyli jeżeli zostały wniesione zgodnie z treścią art. 177 i nast. k.s.h.


W przeciwnym wypadku, wniesienie dopłat do spółki może być uznane jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu CIT.


Niezachowanie przepisów k.s.h. przy wnoszeniu dopłat może powodować powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT!


Wówczas wysokość nieodpłatnego świadczenia, które powinno być zadeklarowane jako przychód, należy skalkulować jako wysokość oprocentowania (według średniej stopy procentowej stosowanej przy kredytach obrotowych w bankach komercyjnych), które spółka musiałaby zapłacić, gdyby na okres, w którym dysponowała faktycznie pozostawionymi w spółce środkami, zaciągnęła kredyt w wysokość tych kwot.


Uwaga na koszty uzyskania przychodu

REKLAMA


Z uwagi na fakt, iż dopłaty wniesione do spółki nie są uznawane za przychód do celów podatkowych, analogicznie nie są kosztem uzyskania przychodu dopłaty wnoszone przez udziałowca. Z przywołanych regulacji wynika, że wolą ustawodawcy było, aby instytucja dopłat stanowiąca ważny sposób finansowania działalności spółki przez wspólników pozostała neutralna podatkowo (zarówno u wnoszących dopłaty wspólników, jak i w otrzymujących je spółkach).


Najwięcej problemów powstaje w przypadku ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów. Jeżeli jako dodatkowe wydatki na nabycie udziałów/akcji zostały wniesione dopłaty, powstaje pytanie, w jakiej wysokości ustalić koszty uzyskania przychodów przy zbyciu tych udziałów/akcji.


Wydawałoby się, że skoro dopłaty powiększają realnie majątek spółki, stanowią niewątpliwie element cenotwórczy. Jednakże fakt, iż dopłata stanowi element cenotwórczy, nie pozwala na tezę, iż stanowi ona wydatek będący kosztem uzyskania przychodu.


Brak jest zapisu, z którego wynikałoby, że niestanowiące kosztu uzyskania przychodu wniesione dopłaty stają się tym kosztem w sytuacji, gdy dochodzi do zbycia udziałów przez wspólnika przed dokonaniem zwrotu wniesionych dopłat. Z uwagi na fakt, iż ustawa o CIT takiej regulacji nie zawiera, to brak podstaw prawnych do uznania, że dopłaty wniesione do spółki na podstawie art. 177 i nast. k.s.h. stanowią wydatek na nabycie udziałów, podlegający - jako koszt uzyskania przychodu - odliczeniu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.


Kto inny wnosi, kto inny otrzymuje zwrot


Kolejny problem dotyczy zwrotu dopłat. W sytuacji gdy dopłaty zostały wniesione przez udziałowca, który zbył swe udziały, zanim nastąpił zwrot dopłat (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT nie uzależnia prawa do wyłączenia z przychodów zwróconych udziałowcom dopłat od tego, kto wniósł dopłaty, tj. obecni czy byli udziałowcy). Powołany przepis, stanowiąc o wyłączeniu z przychodów dla celów podatkowych „zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki”, nie przesądza, iż wyłączenie to dotyczy jedynie dopłat zwróconych tym udziałowcom, którzy je wnieśli. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT odnosi się również do takiego udziałowca spółki, który nabywając udziały, nabył związane z nimi prawa majątkowe, w tym zgodnie z art. 179 k.s.h. prawo do zwrotu dopłat.


Odnosząc się natomiast do różnic kursowych powstałych między dniem wniesienia a zwrotu dopłat należy stwierdzić, że o ile spółka gospodaruje dopłatami w sposób racjonalny, ekonomicznie uzasadniony, wówczas ujemne różnice kursowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Dopłaty a cienka kapitalizacja


Inny problem związany z otrzymanymi przez spółki dopłatami dotyczy tzw. cienkiej kapitalizacji. Powstaje bowiem pytanie, czy do wartości zadłużenia, o której mowa w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, należy wliczać wartość dopłat do kapitału wniesionych do spółki przez wspólnika w trybie art. 177-178 kodeksu spółek handlowych?


Naszym zdaniem, do wartości zadłużenia nie powinno doliczać się dopłat do kapitału wniesionych przez wspólnika do spółki w trybie art. 177-178 k.s.h. Dopłaty - bez względu na ich zwrotny czy bezzwrotny charakter - są wkładami stanowiącymi majątek spółki odnoszonymi na kapitał zapasowy, który - co do zasady - stanowi część jej kapitałów własnych i w związku z tym nie należy ich utożsamiać z długiem. W związku z tym wniesione przez udziałowców dopłaty do kapitału nie powinny być uwzględniane przy określaniu wartości zadłużenia dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji.


Dopłaty w spółce akcyjnej - dla podatków bez różnic


Z uwagi na fakt, iż według k.s.h. dopłata z tytułu uprzywilejowania akcji ma odmienny charakter od dopłat wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zwrócić uwagę na wątpliwości związane z prawidłową ich kwalifikacją na gruncie CIT (szczególnie z art. 12 ust. 4 pkt 11).


Pomimo różnic występujących na gruncie prawa handlowego pomiędzy dopłatami wnoszonymi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a dopłatami wnoszonymi do spółki akcyjnej, organy podatkowe jednakowo traktują dopłaty w obu spółkach.


PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Podatek od czynności cywilnoprawnych - dodatkowe obciążenie podatkowe po 1 maja 2004 r.

Zmiany związane z implementacją Dyrektywy Rady Nr 69/335/EWG wprowadziły opodatkowanie dopłat wnoszonych do spółek kapitałowych od 1 maja 2004 r. Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.; dalej ustawa o PCC) opodatkowaniu podlegają m.in. zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zmianę umowy spółki kapitałowej zdefiniowano jako: „wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, (...) oraz dopłaty” - bez precyzowania, jaki rodzaj dopłat objęty jest tą regulacją. Wynika zatem, że każde wniesienie dopłat zwiększających jej majątek podlega opodatkowaniu PCC.


Obowiązek podatkowy powstanie więc zarówno w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z o.o., jak i w sytuacji, gdy są one wnoszone w spółce akcyjnej przez akcjonariuszy. Natomiast w przypadku dopłat związanych z połączeniem lub podziałem spółek opodatkowaniu będą podlegać te dopłaty, które zostały wniesione przez wspólników w związku z obejmowaniem nowych udziałów.


Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat, według 0,5 proc. stawki. Należy dodać, że kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego, odlicza się od podstawy opodatkowania. Jeżeli zatem kapitał zakładowy zostaje podwyższony z kapitałów zapasowych utworzonych wcześniej wyłącznie z opodatkowanych po 1 maja 2004 r. dopłat - spółka nie poniesie ciężaru ekonomicznego związanego z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ dopłaty do kapitału nie stanowią przychodu spółki - to wydatek poniesiony w związku z ich wniesieniem w postaci zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu, co jednoznacznie wynika z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.


Problem powstaje przy zamianie tytułu prawnego - np. z umowy pożyczki na dopłatę do kapitału, bowiem mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem tych samych wkładów pieniężnych na gruncie ustawy o PCC. Z ustawy o PCC wynika, że opodatkowaniu podlega samo zawarcie umowy pożyczki, a nie faktyczne przekazanie środków pieniężnych. Późniejsze przeznaczenie środków pochodzących z pożyczki na dopłatę do kapitału nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od wniesionych dopłat.


KATARZYNA RYSZARD

doradca podatkowy, aplikant radcowski w spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA