| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Pierwsze konkursy na dotacje dla firm ze środków UE mogą ruszyć w listopadzie. Najpierw będą do dyspozycji środki z programów krajowych, na pieniądze od samorządów trzeba będzie poczekać. Jeśli wybory odbędą się w październiku, start konkursów może się przesunąć na początek 2008 roku.


Dodatkowo w ostatnim tygodniu doszło do małej rewolucji kadrowej wśród urzędników wysokiego szczebla, odpowiadających za PO IG. Najpierw na stanowisko szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej przeniósł się dotychczasowy wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski, który odpowiadał w ministerstwie za PO IG. Według informacji GP jego obowiązki przejmie nowy wiceminister Jacek Szczot.


Natomiast w piątek minister gospodarki zafundował Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - urzędowi odpowiedzialnemu za wydanie większości pieniędzy na wsparcie firm z PO IG - rewolucję kadrową i wymienił trzech wiceprezesów. Nowi członkowie zarządu PARP mają zerowe doświadczenie we wdrażaniu funduszy unijnych.


Pocieszeniem jest to, że pod koniec sierpnia agencja rozpoczęła pilotażowy nabór pierwszych wniosków. Nie są to dotacje do inwestycji, które są najbardziej wyczekiwane przez firmy, lecz wsparcie dla klastrów, technostarterów i ochrony własności przemysłowej.


Drugim źródłem dotacji dla firm są regionalne programy operacyjne. Łącznie dysponują one ponad 16 mld euro, z czego ok. 40 proc. powinno zostać przeznaczone na różne formy wspierania. W założeniu miały one trafić na mniejsze projekty - o wartości poniżej 2 mln euro - które nie mają szans uzyskać wsparcia z PO IG. Jednak oddanie unijnych pieniędzy w ręce władz regionalnych spowodowało, że każda z nich zupełnie inaczej zaangażowała się w pracę nad funduszami strukturalnymi. Całkiem realna jest sytuacja, że gdy przedsiębiorcy w jednym województwie będą cieszyć się uzyskaniem unijnej dotacji, to w innym będą nadal czekać na pieniądze.


Na razie negocjacje programów operacyjnych z KE zakończyły władze pięciu województw: dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i małopolskiego. Małe i średnie firmy, które działają akurat w tych regionach, mogą być zadowolone, bo dostęp do unijnych środków uzyskają w miarę szybko. Jednak wątpliwe, by to się stało w tym roku.


- Resort rozwoju regionalnego zdecydował, że instytucję, które będzie odpowiadała za rozdysponowanie środków dla firm, musimy wybrać w przetargu. Nawet jeśli ogłosimy go w październiku to - zakładając, że nie będzie odwołań - umowę podpiszemy z nią pod koniec roku. Dlatego pierwszych konkursów dla pomorskich firm należy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału - ocenia Jarosław Pawłowski, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK