| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

PRZYKŁAD
Deklaracja wekslowa
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
PRZYKŁAD
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZAPAMIĘTAJ
Czynność wystawienia weksla z reguły przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym, dlatego też, jeśli wystawcą weksla jest osoba pozostająca w związku małżeńskim o ustroju wspólności majątkowej, powinniśmy zadbać o uzyskanie zgody małżonka na dokonanie tej czynności bądź dokonać jej z udziałem małżonka.


Poręczenie wekslowe
Zapłatę weksla można zabezpieczyć poręczeniem wekslowym (awal), co do całości sumy wekslowej lub co do jej części. Należy pamiętać, iż poręczenie winno być umieszczone na wekslu albo na przedłużku (karcie o szerokości weksla doklejonej od spodu do weksla); poręczenie udzielone w oddzielnym dokumencie, nawet zatytułowanym „poręczenie wekslowe”, dołączonym do weksla, nie ma charakteru poręczenia wekslowego.
Poręczenie oznacza się wyrazem „poręczam” lub innym zwrotem równoznacznym; podpisuje je poręczyciel. Sam podpis na przedniej stronie weksla uważa się za udzielenie poręczenia, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to podpis wystawcy lub trasata. Do ważności zobowiązania wekslowego (przy wekslu in blanco) wystarczające jest, aby weksel zawierał podpis wystawcy, akceptanta czy nawet samego poręczyciela. Ustawa nie wiąże ważności zobowiązania wekslowego z koniecznością złożenia podpisów przez uczestników stosunku wekslowego w obecności remitenta (uprawnionego z weksla). Zobowiązanie osób podpisanych na wekslu powstaje z chwilą jego wydania, pod warunkiem że weksel zostanie wypełniony prawidłowo.
Poręczenie winno wskazywać, za kogo je dano. W braku takiej wskazówki uważa się, że poręczenia udzielono za wystawcę. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył, odpowiada solidarnie z wystawcą weksla.
Należy zwrócić uwagę, iż zobowiązanie poręczyciela jest ważne, chociażby nawet zobowiązanie, za które poręcza, było nieważne z jakiejkolwiek przyczyny, z wyjątkiem wady formalnej. Poręczyciel wekslowy, który zapłacił weksel, nabywa prawa, wynikające z weksla, przeciw osobie, za którą poręczył, i przeciw tym, którzy wobec tej osoby odpowiadają z weksla. Ewentualne ograniczenie odpowiedzialności poręczyciela wekslowego musi wynikać nie tylko z deklaracji wekslowej lub innego porozumienia między wierzycielami a poręczycielem, ale przede wszystkim z treści weksla. Poręczyciel wekslowy powinien bowiem na wekslu zaznaczyć ograniczenie udzielonego poręczenia wekslowego, skoro przepis art. 31 prawa wekslowego stanowi, iż poręczenie umieszcza się na wekslu. Brak deklaracji wekslowej, czyli porozumienia w formie pisemnej, nie ma wpływu na ważność zobowiązania wekslowego poręczyciela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK