| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych

Postępowanie sądowe jest co do zasady odpłatne, a sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Od powyższej zasady istnieją wyjątki, w postaci zwolnień od kosztów sądowych.

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów.

Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, który jest dostępny w budynkach sądowych i na stronach internetowych sądów. W przypadku braku złożenia oświadczenia lub gdy jest ono nie pełne, przewodniczący wzywa do jego uzupełnienia na podstawie art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Odmiennie kształtuje się sytuacja w przypadku gdy wniosek składa ustanowiony przez stronę pełnomocnik, w tym przypadku brak oświadczenia powoduje zwrot wniosku. Sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie  o prawdziwości i rzetelności informacji zawartych we złożonym oświadczeniu.

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych jest bezpłatny, można go wnieść wraz z pismem wszczynającym postępowanie lub w trakcie postępowania. Nie ma przeszkód do zgłoszenia wniosku dopiero w drugiej instancji, jednakże w tym przypadku dopiero koszty pierwszej instancji nie zostaną zniesione.

Zwolnienie od kosztów sądowych można przyznać również osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.

Należy podkreślić, iż zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK