REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony

REKLAMA

REKLAMA

Za każdym razem, kiedy otrzymujemy decyzję administracyjną, powinniśmy także zostać pouczeni o możliwości i sposobie odwołania się od niej. Bywa jednak, że organ administracyjny mylnie poinformuje stronę o przysługującym jej prawie do zaskarżenia rozstrzygnięcia. Czy błędne pouczenie może zaszkodzić stronie?

Artykuł 112 kodeksu postępowania administracyjnego ustanawia zasadę, zgodnie z którą błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego, nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.

REKLAMA

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

W postępowaniu administracyjnym strona nie ma obowiązku znajomości prawa – może opierać się na informacjach, których dostarcza jej organ administracyjny. Nie powinna tym samym ponosić negatywnych skutków wprowadzenia jej przez organ w błąd.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wadliwe pouczenie

Ujęte w przepisie błędne pouczenie rozumieć można jako brak pouczenia, pouczenie niepełne albo niezgodne z przepisami prawa. Z brakiem pouczenia będziemy mieli do czynienia, jeżeli decyzja była zaskarżalna, a w jej treści nie znalazło się pouczenie o takiej możliwości. Pouczeniem niepełnym będzie na przykład pouczenie zbyt zwięzłe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Przykładem niezgodności pouczenia z przepisami prawa, może być informacja o dłuższym niż w ustawie terminie do złożenia odwołania.

REKLAMA

Pan Jan otrzymał decyzję, w której pouczono go o możliwości odwołania się od niej w ciągu szesnastu dni. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego termin ten wynosi czternaście dni, jednak odwołanie złożone szesnastego dnia powinno zostać przyjęte, ponieważ to organ administracyjny wprowadził pana Jana w błąd (wyrok NSA z 15.03.2013 r., I OSK 1330/12). Nie jest nawet konieczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu.

Poza tym, że błędne pouczenie nie może szkodzić stronie, artykuł 112 kpa. nie daje jej jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Co więcej, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nieprawidłowe poinformowanie strony postępowania o możliwości zaskarżenia decyzji, nie wstrzymuje biegu terminów do wniesienia środków odwoławczych (wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., I OSK 1304/12)

Ważne! Należy pamiętać, że artykuł 112 znajdzie zastosowanie tylko w sytuacjach, w których prawnie dopuszczalne jest zaskarżenie rozstrzygnięcia. Nie dotyczy więc przypadków, gdy decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Istotny jest też fakt, że organ administracyjny, który mylnie poinformował stronę o przysługujących jej środkach prawnych,  nie może z urzędu dokonać sprostowania rozstrzygnięcia. Konieczne jest, by prawidłowo pouczył strony w odrębnym piśmie (post. WSA w Opolu z 8 marca 2010, I SA/Op 42/10).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA