REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki powoływania się na fakty powszechnie znane przed sądem?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie definiują pojęcia faktu powszechnie znanego.
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie definiują pojęcia faktu powszechnie znanego.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że w postępowaniu gospodarczym strony postępowania (powód lub pozwany) zgłaszają jako dowód fakty, które znane są powszechnie. Jakie są skutki powołania się przez strony na fakty znane powszechnie?

REKLAMA

Przepisy przewidują, że fakty powszechnie znane sąd bierze pod uwagę nawet bez powoływania się na nie przez strony (art. 213 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu, to samo dotyczy faktów znanych sądowi urzędowo, jednak sąd powinien na rozprawie zwrócić na nie uwagę stron postępowania (art. 228 k.p.c.).

REKLAMA

Przedsiębiorca (powód) powołał się w postępowaniu gospodarczym na fakty podane w serwisie ekonomicznym jednego z portali. Czy to oznacza, że sąd powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe co do faktów zamieszczonych we wskazanym wyżej serwisie uznając, że jest to fakt powszechnie znany, nie wymagający przeprowadzenia dowodu?
Zamieszczenie jakiejś informacji w internecie nie oznacza, że jest to fakt powszechnie znany w rozumieniu art. 228 k.p.c. Tak orzekł m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. akt V CSK 269/09. Należy mieć na uwadze fakt, że nie każdy ma dostęp do Internetu.

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie definiują pojęcia faktu powszechnie znanego, o którym jest mowa w art. 228 § 1 k.p.c. W związku z tym należy przyjąć, że fakty powszechnie znane to fakty, które są znane każdemu rozsądnie myślącemu człowiekowi.

Przeczytaj również: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Za fakty powszechnie znane nie mogą być uznane fakty dotyczące zdarzeń o charakterze specjalistycznym, bo te są znane niewielkiej grupie osób. Źródła wiadomości o faktach znanych powszechnie mogą być różne. Co istotne, sąd, powołując się na fakt powszechnie znany nie ma obowiązku wskazywania źródła wiedzy o tym fakcie. O uznaniu danego faktu za powszechnie znany nie przesądza źródło wiedzy o tym fakcie, lecz rodzaj faktu, który powinien być znany przez każdego rozsądnego człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakty powszechnie znane to na przykład:

  • ogólnie znane wydarzenia historyczne,
  • ogólnie znane wydarzenia polityczne, 
  • zjawiska ekonomiczne, 
  • zjawiska przyrodnicze itp.

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

Informację o faktach powszechnie znanych sąd powinien mieć w chwili zamknięcia rozprawy. W przeciwnym wypadku fakty te powinny być przedmiotem postępowania dowodowego. Uznanie danego faktu za powszechnie znany niesie za sobą ważne konsekwencje, sąd jest wtedy zwolniony z konieczności prowadzenie postępowania dowodowego, aby taki fakt udowodnić. Oznacza to, że strona nie może ponosić ujemnych skutków procesowych, jeżeli faktu powszechnie znanego nie udowadniała w postępowaniu przed sądem.

Warto też podkreślić, że zaniechanie uwzględnienia przez sąd faktu powszechnie znanego może być podstawą zarzutu powoda lub pozwanego skierowanego przeciwko ustaleniom faktycznym dokonanym przez sąd w danej sprawie, jeżeli ustalenie tego faktu ma znaczenie dla uwzględnienia powództwa lub obrony pozwanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA