REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Źródło: forum.prawnikow.pl
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Wymogi formalne co do pisma wynikają bądź z przepisu ogólnego, a więc art. 126 kpc, bądź też zawierają się w przepisach szczególnych (np. art. 127, 187, 368 kpc).

REKLAMA

Porównaj: Jak napisać pismo do sądu?

Zgodnie z powołanym art. 126 kpc każde pismo procesowe powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe błędy formalne

REKLAMA

Katalog błędów formalnych w zasadzie jest katalogiem otwartym. Do najczęściej spotykanych błędów zalicza się błędne oznaczenie strony pozwanej, brak określenie wartości przedmiotu sporu, brak opłaty, złożenie pisma bez wymaganych odpisów dla strony przeciwnej itp.

Uzupełnienie braków formalnych pisma dotyczy wyłącznie wstępnego momentu, a więc przed doręczeniem takiego pisma stronie przeciwnej (wyrok SW w Warszawie z 19 lutego 1969 r., III CR 2116/68, OSPiKA 1969, nr 12, poz. 260).

Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

Dlatego też sąd w przypadku otrzymania pisma bez należytej opłaty wzywa powoda do uzupełnienia braków formalnych przez uiszczenie należnej opłaty (podając wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia).

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Błędy formalne w pismach pochodzących od profesjonalistów

Zdecydowanie bardziej rygorystycznie sąd traktuje pisma, które pochodzą od profesjonalisty adwokata lub radcy prawnego, a które to nie zostały opłacone.

REKLAMA

Pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.

Natomiast sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia.

W praktyce wiele wątpliwości budziła sytuacja w której powód występował o zwolnienie od kosztów sądowych, a sąd odmówił udzielenia takiego zwolnienia (lub zwolnił stronę od kosztów jedynie częściowo), czy w takiej sytuacji strona ma obowiązek samodzielnie opłacić wpis sądowy czy też ma oczekiwać na wezwanie sądu.

Wpisanie zastrzeżenia do protokołu rozprawy – art. 162 KPC

Kwestię tą jednoznacznie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 października 2006r. w sprawie V CSK 158/2006r. Sąd wyraził pogląd, że jeśli sąd odmówi prośbie o zwolnienie z kosztów sądowych, musi wezwać powoda ubiegającego się o to zwolnienie do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Nie wystarczy samo doręczenie postanowienia o odmowie zwolnienia. Taki obowiązek spoczywa na sądzie bez względu na to czy strona występuje sama czy reprezentuje ją adwokat lub radca prawny.

Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje możności swobodnego decydowania przez stronę o tym, czy musi ona czy nie musi wykazywać okoliczności wymienionych w wezwaniu sądu.

Strona musi więc uzupełnić wszystkie okoliczności wymienione w wezwaniu, nawet wówczas jeśli się z tym nie zgadza lub jeśli już wcześniej w ocenie strony okoliczność ta została dostatecznie wyjaśniona.

Co powinno zawierać wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych musi mieć charakter konkretny. Oznacza to, że sąd w wezwaniu musi:

- oznaczyć braki formalne w sposób dokładny,
- podać termin ich uzupełnienia,
- wyraźnie określić skutek niezachowania terminu, jakim jest zwrot pisma stronie.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Termin na uzupełnienie braków formalnych pisma wynosi 7 dni. Termin ten nie może być ani skracany, ani przedłużany.

Jakie są skutki nieuzupełnienia braków formalnych

Nieuzupełnienie braków formalnych pisma powoduje dotkliwe skutki. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Zarządzenie przewodniczącego o zwrocie pozwu doręcza się tylko powodowi.

Jeśli powodem zwrotu pisma jest brak wniesienia opłaty to strona może jeszcze swój brak uzupełnić i na tym etapie. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma z tej przyczyn (braku opłaty) strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny.

Porównaj: Wnoszenie pism  w postępowaniu gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA