REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

ermin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i wynosi 7 dni.
ermin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i wynosi 7 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

Złożoność wyroku

Czystym składnikiem wyroku jest rozstrzygnięcie sporu (np. zasądza na rzecz X kwotę Y od Z) – kwestia kosztów (zarówno wpisu jak i tzw. kosztów zastępstwa prawnego) - jest de facto postanowieniem „włączonym” do wyroku. Kwestionując samą wysokość kosztów nie musimy podważać rozstrzygnięcia sprawy- co oznacza, że nie składamy apelacji od wyroku.

REKLAMA

Zażalenie na postanowienie o kosztach sądowych

Termin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku (jeśli był ogłoszony na rozprawie – a nie np. jest to wyrok zaoczny, lub nakaz zapłaty) i wynosi 7 dni. Jeśli strona wniosła o doręczenie wyroku – np. z uzasadnieniem, termin biegnie od daty doręczenia. Zażalenie musi odpowiadać warunkom pisma procesowego, a także przedstawiać przedmiot zaskarżenia i zwięzłe uzasadnienie. Zażalenie musi być opłacone- opłata wynosi 1% wartości przedmiotu sporu (wysokości kosztów).

Porównaj: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Co ważne zażalenie samego postanowienia o kosztach (inkorporowanego w orzeczeniu) nie wstrzymuje uprawomocnienia się samego orzeczenia co do istoty sprawy. Zażalenie wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie (wniosek złożony bezpośrednio do sądu II instancji będzie podlegał odrzuceniu).

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Koszty sądowe ponoszone przez pracodawcę

Kiedy można skarżyć postanowienie o kosztach

Przyczyny skarżenia postanowienia o kosztach są zazwyczaj prozaiczne:

  • błędna kwota kosztów zastępstwa procesowego (zastosowanie zbyt niskiej/ wysokiej kwoty)- generalnie orzeczenie niezgodnie z odpowiednim rozporządzeniem,
  • złe rozłożenie kosztów pomiędzy stronami o strona pozwana nie dała podstaw do wytoczenia powództwa (np. nie zostało wystosowane wezwanie do zapłaty) i dokonała spłaty przy pierwszej czynności procesowej (po otrzymaniu powództwa). W takich okolicznościach mimo formalnie przegranej sprawy nie powinna być zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego obciążana kosztami. Jeśli stało się inaczej, może postanowienie skarżyć. 
  • nieuwzględnienie wszystkich zgłoszonych przez stronę kosztów postępowania (jeśli mieszczą się w ustalonych ustawowo widełkach- odpowiadających zryczałtowanym kosztom zastępstwa prawnego adwokata lub radcy prawnego)

W sytuacji, w której sąd nie orzekł (mimo obowiązku) o kosztach postępowania w ogóle, stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku, w terminie 2 tygodni od jego ogłoszenia lub otrzymania odpisu.

Polecamy serwis Umowy

Jakie są skutki zażalenia?

REKLAMA

Jeśli pomyłka sądu jest w miarę oczywista (i jest np. błędem rachunkowym)- warto złożyć wniosek o rozpoznanie zażalenia w trybie art. 395§2 kpc. Zastosowanie tego przepisu pozwala sądowi pierwszej instancji na uchylenie postanowienia i wydanie nowego, bez potrzeby przekazywania sprawy do sądu II instancji. Znacznie przyspiesza to procedurę.

Jeśli zażalenie nie jest jednoznaczne- sprawę rozpoznaje sąd II instancji, należy jednak pamiętać, że jeśli nie zostało zaskarżone samo orzeczenie, można (po jego uprawomocnieniu i nadaniu mu klauzuli wykonalności) prowadzić z niego egzekucję. W zakresie samych kosztów jednak- będzie to możliwe po rozpoznaniu zażalenia.

Zażalenie w postępowaniu cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA