REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Roszczenie przeciwko poręczycielowi ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.
Roszczenie przeciwko poręczycielowi ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność akcesoryjna poręczyciela, powoduje kilka problemów na gruncie przedawnienia roszczeń- zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela.

Kiedy poręczyciel spełnił świadczenie

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że dłużnik główny i poręczyciel nie są dłużnikami solidarnymi. Kodeks cywilny w art. 881 kc stanowi, iż poręczyciel (w braku innych ustaleń pomiędzy stronami) odpowiada JAK współdłużnik solidarny, co oznacza że ustawodawca nie uznał ich za wprost dłużników solidarnych. Ma to istotne znaczenie, w związku z tym, że poręczyciel odpowiada za dług cudzy- a nie własny, co ma przełożenie również na kwestię dochodzenia roszczeń w sytuacji spełnienia świadczenia przez poręczyciela.

REKLAMA

Otóż nie można uznać, że poręczyciel ma regres w stosunku do dłużnika głównego (jak współdłużnik solidarny- art. 376 kc), ale ze wstąpieniem w miejsce wierzyciela (art. 518 kc). Niesie to za sobą istotne ryzyko w zakresie przedawnienia roszczenia. Otóż poręczyciel, musi zmieścić się w terminie przedawnienia jaki przysługiwał wierzycielowi- samo wstąpienie w jego miejsce nie przerywa bowiem biegu przedawnienia. Należy o tym pamiętać w szczególności w roszczeniach związanych z działalnością gospodarczą w których terminy przedawnień są relatywnie krótkie (2 do 3 lat).

Zobacz: Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Powództwo przeciwko poręczycielowi nie przerywa biegu przedawnienia w stosunku do dłużnika

Innym interesującym aspektem związanym z przedawnieniem roszczeń w stosunku do poręczyciela, jest fakt, iż czynność sądowa podjęta przeciwko poręczycielowi nie ma wpływu na zobowiązanie dłużnika. Z uwagi na fakt akcesoryjności zobowiązania poręczyciela ma to istotny wpływ na jego sytuację procesową.
Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której pozwanie dłużnika (obok poręczyciela) jest niezasadne np.

Jeśli dłużnik zmarł, nie pozostawiając majątku, rodzina zapewne albo spadek odrzuci, albo przyjmie z dobrodziejstwem inwentarza, tym samym uniemożliwiając wierzycielom spadkodawcy dochodzenie ich roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poręczyciel w takiej sytuacji, nie może powołać się na ograniczenia odpowiedzialności przysługujące spadkobiercom dłużnika w oparciu o przepisy prawa spadkowego (art. 883§3 kc). Wierzycielowi pozostaje więc skierowanie roszczenia do poręczyciela. Jednak jak to było wspomniane, powództwo przeciwko poręczycielowi nie wpływa na bieg przedawnienia roszczenia podstawowego. Z uwagi na akcesoryjność roszczenia (czyli uzależnienie bytu poręczenia o zobowiązania zabezpieczanego)- może to doprowadzić do tego, że poręczycielowi przysługiwał będzie zarzut przedawnienia. Zgodnie z art. 883§1 kc poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. Ustawa nie wyłącza tu zarzutu przedawnienia.

Zobacz: Zabezpieczenie dowodu

Jeśli więc nawet w trakcie postępowania (przed jego prawomocnym zakończeniem) –upłynie okres przedawnienia zobowiązania głównego- poręczyciel może podnieść skutecznie odpowiedni zarzut (zakładając, że w stosunkach pomiędzy poręczycielem a wierzycielem nie doszło np. do odnowienia zobowiązania).
Z uwagi bowiem na to, że odpowiedzialność poręczyciela jest każdorazowo kształtowana przez zobowiązanie podstawowe- roszczenie przeciwko niemu ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA