REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Paten europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Posiadanie patentu Europejskiego umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami konwencji, w drodze jednego postępowania.

REKLAMA

Gdzie obowiązuje?

Państwa które są sygnatariuszami konwencji to: kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtensztejn, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny  patent europejskiego na terytorium: Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Zobacz: Ubezpieczenie utraty zysku

Po co zgłaszać?

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym iż ochrona patentowa ma charakter terytorialny. Tak więc jeżeli uzyskamy patent w polskim Urzędzie Patentowym, to ktoś korzystający, bez naszej zgody, z naszego rozwiązania na terytorium innych państw nie będzie łamał naszych praw. Patent uzyskany w Polskim Urzędzie Patentowym skutkuje pełnym ujawnieniem wynalazku, a ochronę daje tylko na terenie RP. Dlatego niezwykle istotnym jest dokonanie zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Kto może zgłosić?

Europejskiego zgłoszenia patentowego dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy.  Może być dokonane przez współzgłaszających, przez dwóch, a nawet większą liczbę zgłaszających, którzy chcą dokonać  zgłoszenia w innych państwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw zgłaszamy w Polsce

Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo własności przemysłowej, wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.  

Po co więc zgłaszać wynalazek w polskim urzędzie skoro uzyskanie patentu europejskiego i tak skutkować będzie ochroną patentową wynalazku na terytorium Polski?

Związane jest to z koniecznością śledzenia tego, jakie wynalazki są zgłaszane w europejskim urzędzie, aby nie doszło do zgłaszania wynalazków tajnych. 

Wynalazki tajne

Wynalazki tajne dotyczą obronności i bezpieczeństwa państwa. Stanowią one tajemnicę państwową.

Skład europejskiego zgłoszenia

Europejskie zgłoszenie patentowe składać się musi z:

  1. podania o udzielenie patentu europejskiego
  2. opisu wynalazku
  3. jednego lub więcej zastrzeżeń
  4. rysunków powołanych w opisie lub zastrzeżeniach
  5. skrót opisu

Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego, znajduje się formularz, na którym składamy podanie o udzielenie patentu europejskiego.

Podanie zawiera:

  • wniosek udzielenie patentu europejskiego
  • tytuł wynalazku
  • nazwę lub nazwisko i adres zgłaszającego, oraz państwo w którym zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa
  • wyznaczenie państwa lub państw w których chce się uzyskać ochronę
  • numer pierwotnego zgłoszenia patentowego
  • oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia, wskazujące datę i kraj w którym dokonano tego zgłoszenia
  • nazwisko pełnomocnika ( jeżeli został ustanowiony)
  • wykaz dokumentów dołączonych do podania
  • podpis składającego

Przedmiot wnioskowanej ochrony określamy zgodnie z cechami technicznymi wynalazku w zastrzeżeniach  patentowych. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera więcej niż dziesięć zastrzeżeń, należy opłacić każde kolejne zastrzeżenie. 

Językami urzędowymi obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym są angielski, niemiecki, francuski. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe zostaje dokonane w innym języku należy je przetłumaczyć na jeden z języków obowiązujących.

Zobacz: Od maja 2012r.  zniknie postępowanie gospodarcze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA