REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Postanowienie kończące postępowanie w sprawie doręczane jest z urzędu przewodniczącemu Komisji.
Postanowienie kończące postępowanie w sprawie doręczane jest z urzędu przewodniczącemu Komisji.

REKLAMA

REKLAMA

Komisję Prawa Autorskiego powołuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Ekspert podpowiada jak przebiega postępowanie przed KPA oraz według jakich zasad jest prowadzone.

REKLAMA

W celu zbiorowego zarządzania i ochrony praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywania innych uprawnień przysługujących twórcom, artystom, wykonawcom, producentom lub organizacjom radiowym i telewizyjnym, mogą powstawać organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, zwane zazwyczaj skrótowo „organizacjami zbiorowego zarządzania”. Może mieć jednak miejsce sytuacja, w której działa więcej niż jedna organizacja zbiorowego zarządzania. Wówczas organizację właściwą wskazuje zespół orzekający Komisji Prawa Autorskiego. Komisję taką powołuje Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

REKLAMA

Do jej zadań należy przede wszystkim:
• rozpatrywanie spraw o zatwierdzanie i zmianę zatwierdzonych tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych,
• rozstrzyganie sporów dotyczących stosowania tych tabel,
• rozstrzyganie sporów związanych z zawarciem umów,
• rozpatrywanie spraw o odtworzenie akt oraz uzupełnienie lub sprostowanie orzeczenia Komisji,
• rozpatrywanie spraw o wykładnię orzeczenia Komisji,
• wskazywanie organizacji właściwej w przypadku, gdy jest ich więcej niż jedna.

Rozpatrzenie sprawy o wskazanie organizacji właściwej odbywa się w składzie dwóch arbitrów Komisji oraz przewodniczącego zespołu, wyznaczonych z listy arbitrów Komisji przez przewodniczącego Komisji.

Wniosek w sprawie zespołu orzekającego Komisji może złożyć:
1.twórca lub uprawniony z tytułu prawa pokrewnego,
2.organizacja zbiorowego zarządzania, która na podstawie treści udzielonego jej zezwolenia zarządza prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi do tej samej kategorii utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, na polu eksploatacji, którego dotyczy wniosek,
3.organizacja zrzeszająca podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych,
4.podmiot korzystający z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestnikami takiego postępowania mogą być, jeżeli złożą wniosek o udział w tym postępowaniu:
1. wnioskodawca,
2. organizacje zbiorowego zarządzania, które na podstawie treści udzielonego im zezwolenia zarządzają prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi do tej samej kategorii utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, na polu eksploatacji, którego dotyczy wniosek,
3. organizacje zrzeszające podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, których działalność objęta jest zakresem wniosku.

Istnieje możliwość , że podmiot otrzyma odmowę dopuszczenia do udziału w sprawie. Na postanowienie w takiej sytuacji przysługuje zażalenie.

Polecamy: Ochrona praw autorskich osobistych

REKLAMA

O wszczęciu postępowania przewodniczący zespołu orzekającego Komisji Prawa Autorskiego zamieszcza ogłoszenie. Oprócz tego ogłoszenie o wszczęciu postępowania przewodniczący zamieszcza w co najmniej dwóch drukowanych dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Od orzeczenia zespołu orzekającego Komisji wydanego w opisanym powyżej trybie, przysługuje odwołanie do sądu, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. W postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia odwołania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o apelacji. Sądem właściwym do rozpoznawania takiej sprawy jest sąd okręgowy. Należy pamiętać, że odwołanie wnosi się za pośrednictwem Komisji.

Oprócz tego sąd okręgowy rozpoznaje także zażalenia na orzeczenia zespołów orzekających Komisji, wydane w toku postępowania przed Komisją.

Uczestnikami w tego rodzaju sprawie są: wnioskodawca, podmiot składający odwołanie oraz podmioty uczestniczące w postępowaniu przed Komisją, jeżeli przystąpią do postępowania przed jego zakończeniem w drugiej instancji. W razie odmowy dopuszczenia do udziału w sprawie należy pamiętać, że na postanowienie o odmowie dopuszczenia przysługuje zażalenie.

Postanowienie kończące postępowanie w sprawie doręczane jest z urzędu przewodniczącemu Komisji.

Spory dotyczące stosowania zatwierdzonych prawomocnie tabel wynagrodzeń oraz spory związane z zawarciem umowy pomiędzy operatorami sieci kablowych, a właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, na podstawie której operatorom sieci kablowych wolno reemitować w sieciach kablowych utwory nadawane w programach, mogą być rozpatrywane w drodze postępowania mediacyjnego pomiędzy stronami. Oczywiście mediacja jest zawsze dobrowolna. Gdyby strony zdecydowały się do niej przystąpić, przewodniczący Komisji wyznacza mediatora z listy arbitrów Komisji. Strony mogą również wybrać z tej listy innego mediatora. Mediator może przedstawiać stronom propozycje ugody. Jeżeli żadna ze stron w terminie trzech miesięcy od dnia przedłożenia propozycji ugody nie zgłosi sprzeciwu, propozycję uważa się za przyjętą. Do postępowania w tej sprawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o mediacji.

Sprawy o odtworzenie akt rozpatrują zespoły orzekające Komisji w składzie dwóch arbitrów Komisji oraz przewodniczącego, wyznaczonych z listy arbitrów Komisji przez przewodniczącego Komisji. Do postępowania przed Komisją w sprawie o odtworzenie akt stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu w razie zaginięcia lub zniszczenia akt. Sprawy o uzupełnienie, sprostowanie lub wykładnię orzeczenia Komisji rozpatruje zespół orzekający Komisji w takim samym składzie jak ten, który wydał orzeczenie w sprawie.

Polecamy: Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA