Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.
- Dotąd prawo chroniło głównie przed zimnem
- Nowe prawo wejdzie w życie w 2027 roku
- Co już dziś musi zapewnić pracodawca?
Dotąd prawo chroniło głównie przed zimnem
Obecne przepisy BHP nie przewidują maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Określona jest jedynie temperatura minimalna, co oznacza, że pracownicy są obecnie formalnie chronieni tylko przed zimnem.
To ma się zmienić – rząd przygotowuje przepisy, które uregulują pracę w upale i mają zabezpieczyć zdrowie pracownic i pracowników, zwłaszcza w sytuacji, gdy temperatury przekraczają 30°C.
Nowe prawo wejdzie w życie w 2027 roku
Pierwotnie regulacje miały obowiązywać od 1 stycznia 2026 r., jednak – jak podkreśla Ministerstwo – po konsultacjach z pracodawcami termin przesunięto o rok. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2027 r., aby dać firmom czas na dostosowanie warunków pracy do nowych wymagań.
Polecamy: BHP w firmie. Obowiązki pracodawców
Co już dziś musi zapewnić pracodawca?
Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca ma obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki. Oznacza to m.in. zapewnienie:
- wody zdatnej do picia lub innych napojów,
- klimatyzowanych lub zacienionych miejsc do odpoczynku,
- dodatkowych przerw w pracy,
- osłon przed słońcem (np. markiz, rolet, daszków).
W skrajnych przypadkach, gdy upał zagraża zdrowiu, pracodawca może zdecydować o zwolnieniu pracowników z obowiązku świadczenia pracy.