REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie spraw firmy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę małą rodzinną firmę z branży budowlanej. W kwietniu tego roku złamałem rękę i lekarz ortopeda wystawił mi zwolnienie na sześć tygodni. Ponieważ opłacam od lat składkę chorobową, należy mi się zasiłek. Przed długim weekendem majowym odbyłem bardzo ważne spotkanie biznesowe, w trakcie którego podpisałem umowę z kontrahentem. W tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Czy jest to postępowanie prawidłowe? Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

 

REKLAMA

W sytuacji gdy przedsiębiorca w okresie zwolnienia lekarskiego wykonywał czynności biznesowe, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ZUS prawidłowo odmówił mu wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. W przypadku wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, nawet wówczas gdy wykonywał pracę w tym okresie tylko przez pół dnia. Za okres, w którym przedsiębiorca nie ma prawa do wypłaty zasiłku, należy opłacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

 

Nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Za wykonywanie pracy zarobkowej należy rozumieć wykonywanie wszelkich czynności zmierzających do uzyskania wynagrodzenia lub dochodu, w tym także prowadzenie działalności gospodarczej. Pracą zarobkową osoby prowadzącej działalność gospodarczą - której osobiste wykonywanie w czasie choroby spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego - są wszelkie czynności polegające na wykonywaniu konkretnych prac objętych działalnością firmy. Z całą pewnością w zakresie tym mieści się również spotkanie, którego celem są negocjacje oraz podpisywanie kontraktów z partnerami biznesowymi.

 

Utrata prawa do zasiłku

 

W przypadku wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, nawet wówczas gdy wykonywał pracę w tym okresie choćby przez jeden dzień. Dla decyzji ZUS nie ma także znaczenia, czy wykonywanie danej czynności jest przeciwwskazane z przyczyn zdrowotnych i może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia, przedłużając jednocześnie okres niezdolności do pracy.

 

W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę lub wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, pracownik ZUS przeprowadzający kontrolę sporządzi protokół, w którym zostanie wskazane, na czym polegały czynności, których wykonywanie spowodowało utratę prawa do zasiłku. Protokół ten powinien być następnie przekazany skontrolowanemu przedsiębiorcy, by mógł on wnieść do niego swoje uwagi. Następnie ZUS wydaje decyzję, na mocy której przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do sądu w okresie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

 

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym należność składkowa, obowiązująca przedsiębiorcę w danym okresie, może zostać proporcjonalnie zmniejszona w okresie orzeczonej niezdolności do pracy.
Prawo to nie jest jednak uzależnione tylko od faktu niezdolności do pracy przedsiębiorcy - nawet orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA.

 

Obowiązek opłacenia składek

 

Przedsiębiorca może nie opłacić składek na ubezpieczenia społeczne za okres choroby tylko pod warunkiem, że został mu w związku z tą chorobą wypłacony zasiłek z ZUS. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS odmówił przedsiębiorcy prawa do zasiłku, wówczas nie ma on również prawa do nieopłacenia składek za okres choroby, pomimo, że w tym czasie jego działalność w prowadzonej firmie była ograniczona do minimum.

 

Joanna Stolarska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Podstawa prawna
● Art. 18 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 75, poz. 398.
● Art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 225, poz. 1463.
● Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich - Dz.U. nr 65, poz. 743.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informator Prawno-Podatkowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA