REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o praktykę absolwencką

Ewa Przybylak

REKLAMA

Czy wyrażając zgodę na odbycie praktyki w naszej firmie, mamy jakieś zobowiązania wobec praktykanta, np: urlopy, wynagrodzenie itp.?

 

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

 

Możliwość zatrudniania absolwentów na podstawie umowy o praktykę absolwencką wprowadziła ustawa z dnia 17 lipca 2009 roku o praktykach absolwenckich (Dz.U. z 2009 roku, nr 127, poz. 1052). Założeniem powyższej ustawy było umożliwienie absolwentom zdobycia doświadczenia zawodowego po skończeniu nauki w szkole. Na praktykę można bowiem przyjąć osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum i nie ukończyła trzydziestego roku życia. Umowę można zawrzeć maksymalnie na okres 3 miesięcy. Może to być kilka umów ale nie mogą przekroczyć tego okresu. Umowa powinna być zawarta na piśmie i określać:

- okres odbywania praktyki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- rodzaj pracy,

- tygodniowy wymiar czasu pracy (nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu a z nadgodzinami 48 w tygodniu),

- wysokość świadczenia pieniężnego (przy odpłatnej praktyce).

Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. W kwestii wynagrodzenia za praktykę przepis stanowi, że wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie mają zastosowania.

Do praktyk absolwenckich nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy za wyjątkiem kilku przepisów. Osoba przyjmująca na praktykę absolwencką ma obowiązek:

- przestrzegać przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu,

- zapewnić praktykantowi prawo do dobowego i tygodniowego odpoczynku,

- zapewnić 15 minut przerwy w pracy, jeżeli praktykant pracuje co najmniej 6 godzin na dobę,

- stosować przepisy o porze nocnej,

- zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w tym zapewnić środki ochrony indywidualnej,

- na wniosek praktykanta wystawić zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach zdobytych podczas odbywania praktyki.

Nie ma obowiązku udzielenia praktykantowi urlopu wypoczynkowego.

Ewa Przybylak

Aplikant Radcowski

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA