REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Alicja Fal

REKLAMA

Chciałbym jednej z moich pracownic powierzyć na okres około dwóch miesięcy wykonywanie innych obowiązków niż te, które wykonywała dotychczas, pracując na swoim stanowisku. W jaki sposób powinienem to zrobić i czy w ogóle przepisy prawa pracy na to zezwalają?

Tak, przepisy prawa pracy pozwalają na okresową modyfikację treści umowy o pracę po spełnieniu określonych przesłanek.

REKLAMA

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Pracodawca ma prawo zmienić pracownikowi treść umowy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Jednakże wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przez inną pracę należy rozumieć w szczególności zmianę jej rodzaju, miejsca wykonywania, czasu i rozkładu. Przy czym nie oznacza to, iż dopuszczalna jest każda modyfikacja. Przede wszystkim powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. Chodzi o przypadki, kiedy zagrożona jest ciągłość realizacji zadań, procesu produkcji, funkcjonowania całego zakładu lub jego części. Niepodjęcie pewnych zadań spowodowałoby zaś znaczne straty. Uzasadnione potrzeby nie powinny obejmować tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do której pracownik został skierowany (wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r. sygn. akt I PR 55/79, OSNC 1980 r. nr 2, poz. 30). Niezbędną przesłanką skutecznego powierzenia innej pracy jest uwzględnienie kwalifikacji, które pracownik posiada. Należy brać pod uwagę nie tylko przygotowanie rozumiane jako formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenie i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje i zdolności do wykonywania określonych czynności (wyrok SN z 4 października 2000 r. sygn. akt I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001 r. nr 5, str. 33). Należy zaznaczyć, iż czasowa zmiana treści umowy o pracę nie może być stosowana jako forma dyskryminacji. Stąd powierzenie pracownikowi (technik chemik) pracy niewymagającej żadnego przygotowania zawodowego (sprzątanie) w okresie biegnącego wypowiedzenia warunków pracy i płacy stanowi naruszenie art. 42 § 4 k.p. Odmowa wykonania takiej pracy nie uzasadnia zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym (wyrok SN z 8 maja 1997 r. sygn. akt I PKN 131/97, OSNP z 1998 r. nr 6, poz. 178). Ponadto musi być zachowane dotychczasowe wynagrodzenie pracownika. A zatem dotychczasowe wynagrodzenie osoby przeniesionej do innej pracy musi być wypłacane w wysokości nie mniejszej niż dotąd uzyskiwana. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby płaca była wyższa. Pracodawca musi również pamiętać, aby świadczenie powierzonej innej pracy nie przekroczyło 3 miesięcy.

Warto podkreślić, że pracownik odmawiający wykonania sprzecznego z prawem polecenia, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (wyrok SN z 18 listopada 1999 r. sygn. akt I PKN 370/99, OSNP z 2001 r. nr 7, poz. 225).

Reasumując, przepisy prawa pracy przewidują możliwość powierzenia innej pracy pracownicy, niewymagającej wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ponadto inna praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, a wynagrodzenie nie może być w tym przypadku niższe od dotychczasowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alicja Fal

PODSTAWA PRAWNA

• art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA