REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

RADA

REKLAMA

Nie mogą Państwo zwolnić z pracy pracownika powołanego do odbycia służby przygotowawczej. Na okres trwania służby przygotowawczej pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej określone w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (art. 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Służba przygotowawcza ma na celu przeszkolenie przez wojsko ochotników, którzy chcą wstąpić do armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

Bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a zakończeniem jej odbywania pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Wyjątkiem uchylającym ochronę stosunku pracy jest wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne), a także konieczność rozwiązania stosunku pracy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a datą jej ukończenia umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem nie może zostać wypowiedziana ani rozwiązana, chyba że wystąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika lub wypowiedzenie mu umowy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę przed doręczeniem pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej, a okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia karty powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Nabywanie przez pracodawcę praw autorskich pracowników

REKLAMA

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, 30 września 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna rozwiązać się 31 grudnia 2010 r. Pracownik otrzymał 20 października 2010 r. kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej. O powołaniu do odbycia służby przygotowawczej w terminie od 25 listopada 2010 r. został również poinformowany przez WKU pracodawca zatrudniający pracownika. W tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne, chyba że pracownik zażąda rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik powołany do służby przygotowawczej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny i upływ okresu próbnego przypadałby po powołaniu pracownika do służby przygotowawczej, umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie (art. 118 ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby przygotowawczej, jest zobowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 122 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na okres trwania służby pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Na wniosek pracownika, któremu doręczono kartę powołania do służby przygotowawczej, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu 2 dni zwolnienia od pracy. Pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia. Nie ma jednak przeszkód, żeby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie na własny koszt za czas takiego zwolnienia.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

• art. 118-133 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Ewa Łukasik

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA