REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

RADA

REKLAMA

W planie urlopów powinni Państwo również uwzględnić urlop, do którego prawo nabędzie pracownik, który podjął swoją pierwszą pracę. Pracownik ten będzie miał w tym roku prawo do urlopu, którego wykorzystanie trzeba zaplanować.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Opracowując plan urlopów pracodawca powinien uwzględnić wszystkich pracowników, którzy będą mieli prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie, na jaki jest sporządzany plan urlopów. Pracodawca powinien więc uwzględnić w planie urlopów m.in. pracowników podejmujących pierwszą pracę czy pracowników powracających do pracy np. po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym.

Pracownicy będący w pierwszym roku pracy, mający prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego po miesiącu pracy w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni). W ich przypadku nie stosujemy zaokrąglenia w górę urlopu do pełnych dni kalendarzowych, ponieważ nie ma przepisu, który by na to pozwalał. Pracownicy w pierwszym roku pracy nie muszą jednak korzystać po zakończeniu każdego miesiąca pracy z urlopu wypoczynkowego. Mogą go wykorzystać w większym wymiarze, np. po kilkumiesięcznym okresie pracy. Ponieważ pracownicy zatrudnieni pierwszy raz w życiu uzyskają w ciągu roku prawo do urlopu wypoczynkowego, powinni być uwzględnieni w planie urlopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik podejmujący pierwszą pracę jest zatrudniony na umowę terminową (na okres próbny, na czas określony), wówczas w planie urlopów pracodawca powinien uwzględnić urlop w wymiarze, jaki mu przysługuje za dany rok proporcjonalnie do czasu trwania tej umowy. W przypadku przedłużenia umowy terminowej i zwiększenia w związku z tym przysługującego pracownikowi za dany rok wymiaru urlopu, pracodawca powinien dokonać korekty planu urlopu i uwzględnić urlop, do którego pracownik nabył prawo.

Natomiast pracodawca nie musi uwzględniać w planie urlopów pracowników, którzy w okresie, który obejmuje ten plan, nie będą obecni w pracy, np. na cały rok mają udzielony urlop wychowawczy.

Plan urlopów nie musi być sporządzany na cały rok kalendarzowy. Może być opracowany na okresy krótsze, np. obejmujące 6 miesięcy lub kwartał. Dlatego w przypadku takich planów urlopów często może się zdarzyć, że w tym okresie niektórych pracowników nie będzie w pracy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracodawca w grudniu 2009 r. sporządził plan urlopów na okres 6 miesięcy obejmujący pierwsze półrocze 2010 r. W planie urlopów nie uwzględnił pracownicy, która w grudniu ub.r. urodziła bliźnięta i przebywa na urlopie macierzyńskim. Urlop ten przysługuje jej w wymiarze 31 tygodni. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ w pierwszym półroczu 2010 r. pracownica nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego. Będzie ona mogła wprawdzie przerwać urlop macierzyński po wykorzystaniu go w wymiarze 14 tygodni, ale w takiej sytuacji na wniosek pracownicy pracodawca będzie zobowiązany udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W razie braku takiego wniosku pracodawca może dokonać korekty planu urlopów i uwzględnić w nim pracownicę, która przerwała urlop macierzyński.

Należy natomiast przypomnieć, że plan urlopów na kolejny rok pracodawca powinien ustalić najpóźniej do końca danego roku kalendarzowego. Nie wynika to z żadnego przepisu, ale z tego, że pracownicy mogą już od początku stycznia korzystać z urlopów wypoczynkowych, ponieważ prawo do urlopu nabywają od 1 stycznia danego roku (art. 152 § 1 Kodeksu pracy). Zatem, jeżeli opracowują Państwo plan urlopów dopiero w styczniu, to może się zdarzyć, że któryś z pracowników będzie chciał wykorzystać urlop przed sporządzeniem planu urlopów. Dlatego w przyszłości lepiej przygotowywać plan urlopów na następny rok wcześniej, np. w grudniu.

Obowiązku sporządzenia planu urlopów nie mają pracodawcy, u których w zakładzie nie działa organizacja związkowa lub u których taka organizacja działa, ale wyraziła zgodę na niesporządzanie planu urlopów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Pozostali pracodawcy mogą opracowywać plan urlopów dobrowolnie.

• art. 152, art. 153, art. 1551, art. 163 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA