REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Krzysztof Laskowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego członków rady nadzorczej dotyczy zarówno członków rady nadzorczej pełniących swoje obowiązki w spółkach prawa handlowego, jak i w spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, w których występuje taki organ. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy natomiast członków innych organów o podobnych kompetencjach, np. członków komisji rewizyjnej w spółce z o.o., członków rady osiedla spółdzielni czy też rady fundacji.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej jest obowiązkowe tylko w przypadku, gdy osoba ta z tego tytułu pobiera świadczenie pieniężne. Stąd też obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia, od którego członkowi rady nadzorczej nie przysługuje świadczenie pieniężne z tytułu zasiadania w danej radzie nadzorczej (np. gdy nastąpi zrzeczenie się świadczenia pieniężnego przez członka rady nadzorczej).

Członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bez względu na posiadanie innych tytułów do tego ubezpieczenia. Składkę zdrowotną opłaca się od każdego tytułu powodującego ten obowiązek. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy natomiast członków innych organów o podobnych kompetencjach.

Przykład

Janusz P. pełni funkcję członka rady nadzorczej w spółce X na podstawie powołania. Ponadto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze w firmie Y. Janusz P. jest zobowiązany do opłacania składek zdrowotnych z obydwu tych tytułów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczanie składek

REKLAMA

Członków rady nadzorczej pobierających świadczenie pieniężne zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego podmiot wypłacający to świadczenie, tj. spółka, w której funkcjonuje dana rada nadzorcza, będąca płatnikiem składek na to ubezpieczenie.

Na płatniku ciąży obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia oraz rozliczania i opłacania składek w terminie określonym w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Stąd też spółka ma obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od daty powołania jej na członka rady nadzorczej na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Natomiast w przypadku gdy dana osoba przestaje pełnić tę funkcję, spółka powinna wyrejestrować ją z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA, oznaczonym kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Raporty rozliczeniowe płatnik składa za każdy miesiąc podlegania danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli członek rady nadzorczej w danym miesiącu nie uzyska żadnych przychodów, czy to w gotówce czy też w naturze, to płatnik również ma obowiązek złożyć za ten miesiąc imienny raport miesięczny ZUS RZA, w którym wykaże zerową podstawę wymiaru i zerową kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy osoby z rodziny członka rady nadzorczej nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, wówczas jest on zobowiązany zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego - za pośrednictwem płatnika - członków swojej rodziny, np. małżonka i dzieci.

Członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej są:

• dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla których ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,

• małżonek,

• wstępni (czyli rodzice, dziadkowie) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

WAŻNE!

Obowiązek zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego ma zastosowanie tylko do tych osób, które nie mają swojego tytułu do ubezpieczenia.

Jeżeli dana osoba zasiada w radzie nadzorczej, ale nie pobiera z tego tytułu świadczenia pieniężnego (i nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu) - to może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

Gdy członek rady nadzorczej nie może być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny (jest samotny) - wówczas w celu uzyskania prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przysługujących w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego powinien przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Spółka od wypłaconego wynagrodzenia nalicza składkę zdrowotną, która w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Składka w wysokości 7,75% podstawy podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do członków rady nadzorczej nie ma zastosowania zasada obniżenia składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za członka rady nadzorczej stanowi kwota przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymywanego z tytułu pełnionej funkcji. Przychody otrzymywane przez osoby należące do rad nadzorczych - niezależnie od sposobu ich powołania - stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście. Do przychodów tych zalicza się otrzymane lub postawione do dyspozycji członka rady nadzorczej (podatnika) pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płatnik zobowiązany jest naliczać od wszystkich przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. A więc podstawę wymiaru składki będzie stanowiło nie tylko wynagrodzenie, ale również dieta oraz inne należności związane np. z podróżą służbową.

Krzysztof Laskowski

Podstawa prawna:

• ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA