REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do opłacania niższych składek na ZUS

Beata Wróblewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do ubiegłego roku pracowałem na podstawie umowy o pracę w firmie budowlanej jako elektryk. Zrezygnowałem z pracy i założyłem własną firmę, która działa w tej samej branży. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia). Mój były pracodawca chce, bym wykonał dla niego kilka zleceń jako podwykonawca. Chodzi o wymianę instalacji elektrycznej w dużym obiekcie. Jeśli podejmę się tego zlecenia, to czy utracę prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne?

RADA

REKLAMA

Jeśli przyjmie Pan zlecenie od byłego pracodawcy, nie będzie Pan mógł dalej opłacać składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach. Od pierwszego dnia wykonywania zlecenia będzie Pan musiał opłacać składki od podstawy wymiaru w wysokości co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Osoby podejmujące po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności mogą skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od znacznie niższej podstawy wymiaru. Przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe wykonywania działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przywilej opłacania składek na preferencyjnych zasadach dotyczy wyłącznie osób, które zaczęły prowadzić działalność gospodarczą po 24 sierpnia 2005 r. Ponadto prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach jest obwarowane dwoma warunkami:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przedsiębiorca nie może prowadzić żadnej pozarolniczej działalności w dniu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej ani w okresie 60 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rozpoczęcie tej działalności,

• przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym był związany stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności - jeśli w ramach zatrudnienia wykonywał te same czynności, które są przedmiotem działalności gospodarczej.

WAŻNE!

Przedsiębiorca musi spełniać warunki do preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez cały okres korzystania z tego uprawnienia.

Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne

REKLAMA

Zakaz podejmowania współpracy z byłym pracodawcą w zakresie wcześniejszych obowiązków wykonywanych w ramach zatrudnienia odnosi się do każdego pracodawcy, u którego przedsiębiorca był zatrudniony w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca pracował w tym okresie u kilku pracodawców, nie może podjąć współpracy z żadnym z nich - jeśli współpraca miałaby polegać na wykonywaniu w ramach działalności tych samych czynności, które wcześniej wykonywał jako pracownik. W przeciwnym razie straci prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne od dnia podjęcia tej współpracy.

Istotne jest również to, że podjęcie zlecenia na rzecz byłego pracodawcy definitywnie pozbawia przedsiębiorcę prawa do opłacania składek na preferencyjnych zasadach. Nie ma znaczenia, czy chodzi o jednorazowe zlecenie, czy stałą współpracę. Po zakończeniu współpracy z byłym pracodawcą nie nabędzie ponownie prawa do opłacania niższych składek, nawet jeśli od rozpoczęcia wykonywania działalności nie upłynęły jeszcze 24 miesiące.

Przedsiębiorca może podjąć współpracę wyłącznie z podmiotami, z którymi nie był związany umową o pracę w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęia działalności.

PRZYKŁAD

Jan K. opłaca z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia). Po dwóch miesiącach jej prowadzenia został zatrudniony w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym Cezar na podstawie umowy o pracę na czas określony z wynagrodzeniem miesięcznym 1400 zł. Wcześniej nie pracował w tej firmie. W czasie jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania umowy o pracę opłacał z tytułu działalności tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia była wyższa od minimalnego wynagrodzenia). Po wygaśnięciu umowy o pracę Jan K. będzie mógł opłacać składki z tytułu działalności na preferencyjnych zasadach - do czasu upływu 24 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności, licząc od dnia rozpoczęcia jej wykonywania (włącznie z przerwą, w czasie której nie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne).

• art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA