REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Zuzanna Michalczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Od 12 stycznia 2009 r. jestem na urlopie macierzyńskim w zakładzie pracy. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Od 12 stycznia 2009 r. zgłosiłam się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy na starszego syna z działalności, jeżeli mam równocześnie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

REKLAMA

Ma Pani prawo do zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego z ubezpieczenia chorobowego z tytułu opłacania składek ZUS z pozarolniczej działalności.

UZASADNIENIE

Nie ma zakazu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę. Dlatego nie ma przeszkód do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego w tym okresie. Tak samo przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wystawione w związku z koniecznością sprawowania opieki nad inną osobą niż dziecko, którego urodzenie było powodem przyznania zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

W czasie trwania umowy o pracę, gdy pracownik nie korzysta z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i chorobowemu z umowy o pracę. To oznacza, że jeżeli Pani przychód z tytułu zatrudnienia za okres miesiąca był równy lub wyższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pozarolniczej działalności mogła Pani przystąpić dobrowolnie. Jednak nie mogła Pani w tym okresie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Z chwilą uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę, obowiązkowo podlega Pani ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzonej działalności.

WAŻNE!

REKLAMA

Obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prawa do zasiłku macierzyńskiego podlegają osoby, które pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, ale tylko wtedy, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Podlegając obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mogła Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie chorobowe uprawnia do zasiłku chorobowego z tego tytułu za okres niezdolności do pracy powstałej w okresie tego ubezpieczenia.

ZUS ustalając prawo do zasiłku chorobowego sprawdzi, czy ma Pani 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu ZUS wliczy ubezpieczenie chorobowe z umowy o pracę. Jeżeli między okresami ubezpieczenia nie było przerwy lub była krótsza niż 30 dni, to prawo do zasiłku chorobowego ma Pani od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Natomiast prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania.

• art. 4, art. 6, art. 32-35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Zuzanna Michalczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA