| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Nasza firma ma kłopoty finansowe. Liczymy jednak, że podpiszemy kontrakt, który poprawi sytuację zakładu. Chcemy w związku z tym przekazać kilku pracowników na 2-4 miesiące do innej firmy, z którą od kilku lat współpracujemy. Chcielibyśmy bowiem do czasu podpisania kontraktu ograniczyć koszty działalności. Jak możemy to zrobić w najdogodniejszy dla naszej firmy sposób?

Ryzyko uznania, że doszło do zawarcia umów o pracę między Państwa pracownikami a kontrahentem występuje, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

• Państwa pracownicy będą zobowiązani świadczyć pracę osobiście na rzecz kontrahenta,

• praca będzie wykonywana pod kierownictwem kontrahenta,

• praca będzie wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta.

Takie ryzyko zależy również od rodzaju pracy wykonywanej przez Państwa pracowników.

PRZYKŁAD

Czterech pracowników firmy A ma w firmie B wykonywać pracę przy taśmie produkcyjnej na tych samych zasadach i warunkach podporządkowania jak pracownicy firmy B. Dodatkowo zespół projektantów firmy A ma za zadanie wykonać kompleksowy projekt instalacji dla firmy B. W takim przypadku ryzyko zarzutu, że istnieje stosunek pracy między pracownikami firmy A a firmy B będzie większy w przypadku pracowników pracujących przy taśmie. Natomiast jest mało prawdopodobny w przypadku pracowników wykonujących projekt instalacji.

Rozpatrując problem wykonywania przez pracowników pracy dla innego pracodawcy Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99, OSNP 2001/6/186) uznał, że „wykonywanie pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, znajdującym się w zakładzie pracy innego podmiotu i pod jego kierownictwem, nie powoduje nawiązania stosunku pracy z tym podmiotem. (...) Pracodawca może także polecić pracownikowi wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu, jeżeli nie narusza to przepisów prawa pracy oraz postanowień umowy o pracę”.

Biorąc zatem pod uwagę linię orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz jednorazowy i krótki okres, gdy planują Państwo „przekazać” pracowników do innej firmy, ryzyko ustalenia, iż między Państwa pracownikami a tym podmiotem doszło do zawarcia umowy o pracę, jest stosunkowo niewielkie. Ryzyko to może być również zmniejszone przez odpowiednie sformułowanie postanowień umowy, która będzie zawarta przez Państwa z kontrahentem.

• art. 22 § 1, art. 81, art. 1741 Kodeksu pracy.

Maurycy Organa

radca prawny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK