| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy.

Przy ustalaniu długości okresu ochronnego przysługującego danemu pracownikowi zostanie wzięty pod uwagę nie tylko zakładowy staż pracy, ale także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli nastąpiła jego zmiana na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę.

Aby pracodawca mógł z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 k.p., muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest upływ okresu ochronnego dla danego pracownika, drugim zaś nieodzyskanie przez pracownika zdolności do podjęcia pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Tak więc podstawę do rozwiązania umowy daje jedynie długotrwała niezdolność do pracy, trwająca dłużej niż okres ochronny. Natomiast jeżeli pracownik po upływie powyższych okresów ochronnych stawi się do pracy i zostanie uznany przez zakładowego lekarza medycyny pracy za zdolnego do jej podjęcia, pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Przy czym chodzi tu o zdolność do podjęcia tej samej pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania (por. wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2001 r., sygn. I PKN 357/00).

PRZYKŁAD

Maria J. pracowała w firmie X przez 6 lat. Na wycieczce, w czasie wolnym od pracy doznała skomplikowanego złamania miednicy. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy przez 182 dni. Po tym okresie stawiła się w pracy, wyrażając swoją gotowość do jej podjęcia. Pracodawca skierował Marię J. na badania do lekarza zakładowego. Ten jednakże orzekł, iż Maria J. nie może powrócić do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko pracy, gdyż w obecnym stanie zdrowia nie może ona wykonywać pracy związanej z podnoszeniem przedmiotów cięższych niż 5 kilogramów. Jako że Maria J. pracowała w magazynie budowlanym, a jej praca związana była z układaniem towaru na półkach i wydawaniem go klientom, pracodawca nie mógł dopuścić jej do pracy na stanowisku poprzednio przez nią zajmowanym. Nie był w stanie zapewnić jej innego odpowiedniego stanowiska, a więc rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.

Jeżeli więc lekarz zakładowy wyda orzeczenie o braku zdolności do podjęcia pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku pracy, pracodawca będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Podobnie w sytuacji, gdy zostanie przyznany pracownikowi zasiłek rehabilitacyjny na okres dłuższy niż 3 miesiące. Dopiero upływ 3-miesięcznego okresu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy w trybie art. 53 k.p.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK