| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak w praktyce złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, aby go nie zakwestionował

Jak w praktyce złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, aby go nie zakwestionował

Pracodawcy składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę czasami popełniają błędy. W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy mogą one spowodować uznanie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony za bezskuteczne.

W przypadku gdy pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia i jego podpisania, należy sporządzić notatkę służbową będącą potwierdzeniem złożenia wypowiedzenia. Należy w niej napisać, w jakim dniu wręczono pracownikowi wypowiedzenie. W notatce nie można napisać, że pracownikowi próbowano wręczyć wypowiedzenie, ponieważ to sugeruje, że wypowiedzenie nie zostało faktycznie wręczone. Taką notatkę służbową powinni podpisać wszyscy świadkowie wręczenia pracownikowi wypowiedzenia.

Pracodawca nie ma obowiązku wysyłania pracownikowi pocztą, kurierem lub dostarczenia w inny sposób wypowiedzenia, którego on nie przyjął. Wysłanie pracownikowi wypowiedzenia przez pracodawcę może oznaczać, że uznaje on wcześniejsze jego wręczenie za nieprawidłowe, a tym samym nieważne. Jeżeli jednak pracodawca chce wysłać pracownikowi wypowiedzenie, którego on wcześniej nie przyjął, powinien napisać pismo, w którym wyjaśnia, że przesyła pracownikowi wypowiedzenie, które zostało mu już wcześniej prawidłowo złożone.

(?) Chcemy wręczyć wypowiedzenie jednemu z pracowników. Wiemy, że należy on do dwóch organizacji związkowych działających w naszym zakładzie pracy. Czy zamiar złożenia wypowiedzenia powinniśmy skonsultować z obiema organizacjami związkowymi?

Tak, konsultację związkową powinni Państwo przeprowadzić z obiema organizacjami związkowymi, do których należy pracownik.

Pracownik może należeć jednocześnie do kilku organizacji związkowych. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Konsultując zamiar złożenia wypowiedzenia należy go przeprowadzić zatem z każdą organizacją związkową działającą w zakładzie, do której należy pracownik.

(?) Czy wypowiedzenie może złożyć pracownikowi osoba, która pracuje na stanowisku księgowej? Pracownica pracująca w kadrach przebywa na urlopie wypoczynkowym, a musimy wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.

Księgowa może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, jeżeli jest do tego upoważniona przez pracodawcę.

Pracodawca nie musi wręczać wypowiedzeń pracownikom osobiście. Może to zrobić każda osoba, która zostanie przez niego do tego upoważniona. W praktyce najczęściej takimi osobami są pracownicy kadr. Upoważnienie do składania pracownikom wypowiedzeń może być dokonane w dowolnej formie. Najlepiej jednak, ze względów dowodowych, złożyć je na piśmie, np. ustalić w zakresie obowiązków danego pracownika.

• art. 30, art. 38, art. 39, art. 41, art. 45 § 1, art. 50, art. 177 § 1, art. 1861 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 30 ust. 2, ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

• § 6 ust. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK