| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Zasady opłacania składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące jednocześnie umowę zlecenia, zależą przede wszystkim od tego, czy przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak wykonywanej umowy oraz jak dla celów podatkowych traktowany jest przychód ze zlecenia.

Ubezpieczenia przy zbiegu tytułów

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która równocześnie wykonuje umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z działalności, jeżeli z umowy zlecenia podstawa wymiaru składek, na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a więc wypłacone w danym miesiącu wynagrodzenie) jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. W lipcu i sierpniu 2008 roku nie może być niższa niż 1790,39 zł. Natomiast dla osób, które spełniają wszystkie przesłanki do skorzystania z preferencyjnej podstawy wymiaru składek, podstawa wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2008 roku, czyli 337,80 zł.

Umowa zlecenia może więc zostać wybrana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest równa co najmniej minimalnej podstawie z działalności. Gdy podstawa ta jest niższa, istnieje obowiązek ubezpieczeń z działalności, a z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne (obowiązkowa jest składka na ubezpieczenie zdrowotne). Zasady te dotyczą również osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Powyższe ograniczenie dotyczące możliwości wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń ma zastosowanie tylko do osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy o działalności gospodarczej oraz innych przepisów szczególnych. Nie ma natomiast zastosowania do wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich oraz jednoosobowego wspólnika spółki z o.o. Wobec tego wspólnik spółki jawnej, a także pozostali wspólnicy spółek wymienionych wyżej, którzy wykonują równocześnie umowę zlecenia, mają prawo wyboru tytułu do ubezpieczeń bez względu na wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z umowy zlecenia.

Sytuacja dorabiających emerytów i rencistów

Powyższe zasady dotyczące opłacania składek w przypadku równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania umowę zlecenia nie dotyczą osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty (innej niż renta z tytułu niezdolności do pracy). Emeryt, a także uprawniony do renty rodzinnej czy też rencista mundurowy, który wykonuje umowę zlecenia i prowadzi działalność gospodarczą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega wyłącznie z umowy zlecenia (bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia), a z działalności ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niego dobrowolne. Z działalności obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK