| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: SUMOWANIE PRZYCHODU Z UMOWY O PRACĘ I UMOWY O DZIEŁO ZE SWOIM PRACODAWCĄ

Izabela P. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Pracodawca w lipcu zawarł z nią dodatkowo umowę o dzieło. W lipcu otrzyma ona wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2 tys. zł oraz 500 zł za wykonanie dzieła. W raporcie ZUS RCA składanym za Izabelę P. za lipiec składki na ubezpieczenia społeczne powinny być naliczone od podstawy 2,5 tys. zł, a na zdrowotne od 2157,25 zł (2500 zł - 342,75 zł). Kwota 342,75 to kwota składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika.

PRZYKŁAD: UMOWA CYWILNOPRAWNA W CZASIE URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

Jan K. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. Od 1 do 14 lipca przebywa na urlopie wypoczynkowym. W okresie urlopu pracodawca zawarł z nim dodatkowo umowę zlecenia na okres od 2 do 10 lipca. 31 lipca Jan K. otrzymał wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia oraz zwrot należności z tytułu podróży służbowej, którą odbywał wykonując umowę zlecenia. Płatnik w podstawie wymiaru składek powinien uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy i z umowy zlecenia. Składki nie powinny być natomiast naliczane od należności związanych z podróżą służbową, gdyż konsekwencją potraktowania umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą jako umowy o pracę jest możliwość stosowania wyłączeń określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek. Natomiast diety oraz inne należności związane z podróżą służbową, jakie otrzymuje pracownik, są do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, zwolnione od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

PRZYKŁAD: UMOWA O DZIEŁO Z WŁASNYM PRACODAWCĄ PODCZAS URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Renata L. od 1 czerwca 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym. W lipcu pracodawca, który udzielił jej urlopu, zawarł z nią umowę o dzieło. Z tytułu zawarcia umowy o dzieło płatnik składek nie zgłasza jej do żadnych ubezpieczeń, a od wypłacanego jej wynagrodzenia nie potrąca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wykonując umowę o dzieło Renata L. w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 2a, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK