| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca może wypłacić pensję pracownika jego małżonkowi albo osobie trzeciej

Pracodawca może wypłacić pensję pracownika jego małżonkowi albo osobie trzeciej

Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji inną osobę. W wyjątkowych sytuacjach wynagrodzenie może być wypłacane współmałżonkowi niezależnie od woli pracownika.

Inna sytuacja, którą także normują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczy szczególnych relacji pomiędzy współmałżonkami. Na mocy nakazu sądowego pracodawca ma bowiem obowiązek wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika niezależnie od woli tego drugiego. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Wówczas sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Nie jest to możliwe, gdy wspólne pożycie małżonków zostało zerwane. Nakaz taki zachowuje jednak moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków, chyba że sąd na wniosek któregoś z małżonków nakaz ten zmieni albo uchyli.

Oprócz wyraźnie wymienionego wynagrodzenia za pracę, w rachubę wchodzić tu będą inne należności wypłacane przez pracodawcę. W praktyce dotyczy to najczęściej wynagrodzenia za pracę z wszelkimi dodatkami (np. za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej), premii i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

PRZYKŁAD

KONIECZNA ZGODA PRACOWNIKA

Pracodawca zamierza zlikwidować zakładową kasę i dokonywać wypłat w formie bezgotówkowej. Zapis o wypłacie pensji na rachunki bankowe pracowników została zawarty w regulaminie pracy. Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości uregulowania tej kwestii w regulaminie pracy czy innych niż układ zbiorowy pracy przepisach zakładowych. Zatem przyjmując w przytoczonej sytuacji, że pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy, na dokonywanie wypłat za pośrednictwem rachunków bankowych musi uzyskać zgodę pracowników. Oświadczenie pracownika wyrażające taką zgodę musi mieć formę pisemną i powinno być przechowywane w prowadzonej przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej.

PRZYKŁAD

UPOWAŻNIENIE CZŁONKA RODZINY

Pracownik upoważnił do odbioru wynagrodzenia członka swojej rodziny. Osoba ta chce realizować prawo do odbioru pensji pracownika za pomocą swojego rachunku bankowego. Osoba upoważniona może odbierać pensję pracownika za pośrednictwem rachunku bankowego, którego jest posiadaczem. Nie ma bowiem przeszkód, aby pracownik upoważnił do odbioru swoich zarobków inną osobę, wskazując jednocześnie numer jej rachunku bankowego. Pracownik nie może bowiem zrzec się prawa do wynagrodzenia, a upoważnienie osoby trzeciej jest w takim przypadku jedynie dyspozycją co do odbioru pensji w określony sposób.

Wzór oświadczenia pracownika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 28 par. 1 i 2 oraz art. 29 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »