| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Zupełnie inna sytuacja występuje w przedsiębiorstwach (szczególnie dużych firmach, bankach, o zasięgu ogólnopolskim, mających stosunkowo dużo oddziałów i filii, a zatrudniających dużą liczbę pracowników). Tu statut lub regulamin organizacyjny może przewidywać dużą samodzielność poszczególnych jednostek, także w zakresie zatrudniania pracowników. W takim przypadku, gdy z przepisów statutowych wynika, że kierownik oddziału lub filii ma kompetencję do zawierania umów o pracę, mamy do czynienia z odrębnym podmiotem prawa pracy. Zgodnie bowiem z art. 3 k.p. pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Przeniesienie pracownika oznacza wówczas konieczność zawarcia stosownych porozumień pomiędzy poszczególnymi jednostkami. W praktyce oznacza to również rozwiązanie pierwszej umowy o pracę i zawarcie kolejnej, tym razem z nowym pracodawcą.

Przykład

Bank P. posiada sieć oddziałów w całej Polsce. Zgodnie ze statutem banku czynności z zakresu prawa pracy przynależą kierownikom oddziałów terenowych - punktów sprzedaży oraz oddziałów szczebla regionalnego. Dla pracowników centrali obowiązki pracodawcy wykonuje wiceprezes zarządu-dyrektor generalny albo prezes zarządu.

Mirosław M. był zatrudniony na stanowisku doradcy klienta ds. kredytów w oddziale w L. Wobec bardzo dobrych wyników sprzedaży, dyrektor oddziału regionalnego podjął decyzję o przeniesieniu Mirosława M. z oddziału w L. do oddziału w P., gdzie miał objąć stanowisko kierownika ds. sprzedaży kredytów. Obowiązujące przepisy regulaminu organizacyjnego przewidywały w takim przypadku następującą procedurę:

decyzję dyrektora regionu doręczano kierownikom zainteresowanych oddziałów, którzy w wyznaczonym terminie mieli porozumieć się co do terminu i warunków przeniesienia,

kierownik oddziału - pracodawca Mirosława M. miał poinformować pracownika o propozycji zmiany warunków zatrudnienia,

ww razie przyjęcia ich przez pracownika, kierownik oddziału przejmującego miał zawrzeć umowę o pracę na nowym stanowisku, natomiast dotychczasowy pracodawca miał ją rozwiązać za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem - w zależności od warunków organizacyjnych, przy czym zawarcie nowej umowy miało nastąpić zawsze przed rozwiązaniem starej.

Ponieważ jednostki organizacyjne tego samego podmiotu mogą być odrębnymi pracodawcami, oznacza to, że pierwszy stosunek pracy powinien ulec rozwiązaniu, a równocześnie powinien zostać zawarty kolejny stosunek pracy z nowym pracodawcą. Jednostka nadrzędna (np. centrala, zarząd) może jedynie monitorować proces przeniesienia pracownika, ale sama nie będąc podmiotem danego stosunku pracy nie powinna „zastępować” pracodawców.

Monika Płatek

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK