| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.

Po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę, pracownik rozwiązuje umowę o pracę z 7-dniowym uprzedzeniem - w świadectwie pracy należy wskazać punkt b) w trybie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 231§ 4 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za 7-dniowym uprzedzeniem).

Często wątpliwości budzi kwalifikacja różnych okresów i miejsce ich umieszczenia w świadectwie.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko podczas korzystania z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji urlop wychowawczy trwa nadal (wyjątkowo, jeżeli pracownica urodzi dziecko tuż przed końcem urlopu wychowawczego, będzie miała prawo do części urlopu macierzyńskiego). Pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje jej zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (czyli krótszy o 2 tygodnie). Okres, przez jaki pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński, należy w świadectwie uznać za okres urlopu wychowawczego. Jednocześnie w świadectwie pracy należy wykazać jako okres nieskładkowy okres korzystania z urlopu wychowawczego pomniejszony o okres otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, który jest okresem składkowym.

Po zakończeniu korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownik nie stawił się 1 kwietnia do pracy. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. na piśmie z 2 kwietnia, które dotarło do pracownika 10 kwietnia (wynika to ze zwrotu niedoręczonego listu). W świadectwie pracy wpisuje się: okres zatrudnienia do 10 kwietnia (wówczas umowa o pracę rozwiązała się), okres od 1 do 10 kwietnia jako okres nieusprawiedliwionej nieobecności w rubryce pkt 6 jako „informacje uzupełniające”.

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.). Niedotrzymanie tych terminów nie powoduje utraty możliwości sprostowania świadectwa pracy przed sądem pracy. Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie zgłoszenia wniosku do pracodawcy albo do sądu, sąd pracy na jego wniosek postanowi przywrócić termin (art. 265 k.p.). Ponadto pracodawca może z własnej woli sprostować świadectwo mimo przekroczenia terminu przez pracownika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK