| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Osoba współpracująca jest zgłaszana do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego przez prowadzącego pozarolniczą działalność. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również finansowanie z własnych środków składek za współpracującego, opłacanie ich i rozliczanie z ZUS.

SKŁADKA NA FUNDUSZ PRACY

Za osobę współpracującą, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, prowadzący działalność opłaca również składkę na Fundusz Pracy. Podstawę wymiaru składki stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia do rocznej podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

ZATRUDNIENIE PRZEZ SPÓŁKĘ ŻONY WSPÓLNIKA

Tomasz L. jest jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Od 1 kwietnia 2008 r. spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę żonę Tomasza L., która razem z nim prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Żona Tomasza L. będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako pracownik. Jej pracodawcą jest bowiem w analizowanej sytuacji spółka.

Osoba współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, i wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Gdy osoba współpracująca ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z tytułu współpracy podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Składki za osobę współpracującą są w całości finansowane przez prowadzącego działalność, który w stosunku do tej osoby jest płatnikiem składek.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Trzeba jednak pamiętać, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje:

• od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,

• od dnia ustania tytułu podlegania ubezpieczeniom, tj. od dnia zaprzestania wykonywania współpracy,

• od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na ubezpieczenie chorobowe (jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje).

ZUS w uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby ubezpieczonej, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie i tym samym dalsze podleganie ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracującej (pomimo opłacenia składek po terminie).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. wynosi 1739,90 zł). Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2008 roku kwota ograniczenia wynosi 85 290 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK