| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

29 lutego 2008 r. mija termin składania wniosków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców będących osobami niepełnosprawnymi.

Warunkiem uzyskania refundacji jest złożenie wniosku Wn-U(I) stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, z którego wynika kwota refundacji do wypłaty oraz informacji INF-U-G określającej sposób ustalenia tej kwoty.

Refundacja przysługuje tylko za tę część okresu sprawozdawczego (miesiąca prowadzenia działalności), w której przedsiębiorca był niepełnosprawny. Przedsiębiorca otrzyma taką część z wykazanej w DRA kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, która będzie odpowiadać okresowi spełniania tych warunków.

Wykazywany w poz. 13 INF-U-G okres to pełen okres prowadzenia działalności (np. niezależnie od okresów choroby). Okresy z poz. 14-17 to okresy niepełnosprawności przypadające na okres prowadzenia działalności. Gdy przedsiębiorca dysponuje stosownym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność w rozumieniu ustawy, z którego nie wynika jednak w pewnym okresie stopień niepełnosprawności, liczbę dni niepełnosprawności bez określonego stopnia niepełnosprawności należy uwzględnić w poz. 14 i dodać do sumy poz. 15-17.

Aby uzyskać należną kwotę, iloraz poz. 14 i 13 musimy pomnożyć przez sumę poz. 19 i 20 (składki z DRA niesfinansowane ze środków publicznych i nieprzekraczające kwoty składek naliczonych od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia). W styczniu podlegająca refundacji kwota składki na ubezpieczenie emerytalne wyniosła 316,62 zł, a na ubezpieczenie rentowe - 97,32 zł. Jeżeli przez cały styczeń przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą i był niepełnosprawny, to refundacja wyniesie 413,94, tj. (316,62 + 97,32) x 31/31. Jeżeli prowadził działalność przez 31 dni, z czego 26 dni był niepełnosprawny (w tym 20 w lekkim stopniu, a sześć bez określenia stopnia niepełnosprawności), refundacja wyniesie 347,18 zł, tj. (316,62 + 97,32) x 26/31.

Refundacja stanowi dla przedsiębiorcy pomoc de minimis udzielaną zgodnie z rozporządzeniami KE nr 1998/2006 albo 875/2007, tj. przedsiębiorcy niebędącemu w trudnej sytuacji finansowej, który w latach 2006-2008 r. nie uzyskał pomocy de minimis (poświadczonej zaświadczeniami wydawanymi przez organ udzielający pomocy) ogółem przekraczającej wraz z wnioskowaną refundacją kwotę 200 tys. euro (lub 100 tys. euro dla przedsiębiorców sektora transportu, a 30 tys. euro dla działających w sektorze rybołówstwa).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK