| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcom wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą jest udzielana pomoc na zatrudnienie. Od 1 stycznia br. obowiązują w tej dziedzinie nowe przepisy.

W przypadku pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, zatrudniającego co najmniej 50 proc. pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz pracowników psychicznie chorych, z epilepsją i z upośledzeniem umysłowym zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności, przez podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych rozumie się dodatkowo koszty:

a) budowy, instalacji lub rozbudowy danego zakładu oraz koszty administracyjne, obliczonych jako różnica między kosztami poniesionymi w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych a kosztami, które byłyby poniesione w przypadku, gdyby takie osoby nie były zatrudniane,

b) transportowe, stanowiące koszty dowożenia lub dojazdu pracowników niepełnosprawnych.

Rozporządzenie dopuszcza możliwość złożenia przez pracodawcę ubiegającego się o pomoc oświadczenia o wyliczaniu podwyższonych kosztów zatrudnienia danego pracownika niepełnosprawnego w oparciu o maksymalne kwoty ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W takim przypadku pracodawca nie wylicza podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sposób podany wcześniej. Przepisy określają maksymalną miesięczną kwotę ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych dla pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej. Wynosi ona w odniesieniu do:

1) osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności - 842,40 zł (90 proc. najniższego wynagrodzenia),

2) osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 655,20 zł (70 proc. najniższego wynagrodzenia),

3) osoby zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności - 374,40 zł (40 proc. najniższego wynagrodzenia)

- a także 100 proc. kwoty odpowiadającej składce na ubezpieczenia społeczne, o której mowa w art. 25a ust. 3 ustawy.

Kwoty wymienione w pkt 1-3 ustala się proporcjonalnie do miesięcznego wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej.

Maksymalna kwota pomocy w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych, zatrudnionych u pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, ulega zwiększeniu o 514,80 zł (55 proc. najniższego wynagrodzenia).

Dla pracodawcy, zatrudniającego w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., ryczałt wynosi:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK