REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samozatrudnieni również podlegają wstępnym badaniom lekarskim

Paweł Krzykowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy pracowników są zagadnieniem, które jest dobrze znane pracodawcom. Jeżeli chodzi o samozatrudnionych, jest z pewnością trochę gorzej, a przecież pracodawcy bardzo często wykorzystują cywilnoprawne formy współpracy.

REKLAMA

Na podstawie art. 3041 k.p. na samozatrudnionych ciążą wszystkie obowiązki, o których mowa w art. 211 k.p. Należą do nich np. znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, branie udziału w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu, wykonywanie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp oraz wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. Przed nowelizacją kodeksu pracy obowiązki te zgodnie z art. 3041 k.p. dotyczyły osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Od 1 lipca 2007 r. zostały nimi objęte również osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, tzn. samozatrudnieni. Warto pamiętać, iż na podstawie art. 304 par. 1 k.p. pracodawca musi zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

REKLAMA

Dla samozatrudnionych i pracodawców w praktyce mogą to być uciążliwe obowiązki. Ich spełnienie wiąże się przecież z dodatkowymi kosztami. Korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy może być wyraźne sprecyzowanie w umowach, że to na samozatrudnionym spoczywa obowiązek zapoznania się ze stosownymi zasadami bhp oraz poddania się badaniom lekarskim.

REKLAMA

Warto podkreślić, iż powinnością pracodawcy jest również sprawdzenie w takiej sytuacji, czy samozatrudnieni, którym pracodawca powierza pracę i wyznacza miejsce jej wykonania, rzeczywiście zostali przeszkoleni w dziedzinie bhp oraz czy byli na badaniach lekarskich. W przeciwnym razie pracodawcy może być postawiony zarzut, że naruszył on art. 304 k.p., zgodnie z którym ma on obowiązek zapewnić higieniczne warunki pracy tym osobom. Pracodawca kierujący pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, który nie przestrzega zasad bhp, może podlegać karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Należy także pamiętać o tym, że obowiązki w zakresie bhp dotyczą również osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa agencyjna). Łatwo to przeoczyć, szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba wykonuje zlecenie jednorazowo w trakcie kilku dni w roku, np. osoby biorące udział w różnego rodzaju promocjach handlowych na zlecenie pracodawcy.

Konieczność monitorowania spraw związanych ze szkoleniami bhp oraz badaniami lekarskimi samozatrudnionych oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę z całą pewnością nie została dostrzeżona do tej pory przez wszystkich pracodawców. Jeśli chodzi o samozatrudnionych, wynika to choćby z faktu, że zmodyfikowane przepisy dotyczące tych kwestii obowiązują od 1 lipca 2007 r. i zostały wprowadzone przy okazji kompleksowej regulacji kompetencji i kształtu Państwowej Inspekcji Pracy, a w związku z tym nie były tak szeroko omówione, jak np. przepisy dotyczące zwiększenia kwot grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym do 30 tys. złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PAWEŁ KRZYKOWSKI

prawnik z kancelarii Salans

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA