REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości?

Odpowiedź eksperta

REKLAMA

Wprawdzie pracodawca ma prawo dokonywać potrąceń z pensji pracownika, ale kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę przed potrąceniami. Ochrona ta dotyczy przy tym nie tylko wynagrodzenia, ale też i innych należności wypłacanych pracownikom.

Wynagrodzenie pracownik otrzymuje za pracę wykonaną. Jego wysokość powinna odpowiadać rodzajowi zatrudnienia, jego ilości i jakości oraz kwalifikacjom przy tym wymaganym. Kwotę wynagrodzenia oraz wskazanie jego składników należy podać w umowie o pracę.

REKLAMA

Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia, ale w przypadku jego zadłużenia pracodawca ma prawo dokonać potrąceń i to nawet bez zgody pracownika. Jednak potrąceń można dokonać tylko do określonej wysokości. Zmniejszenie ustawowego minimum jest niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 87 k.p. po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca może potrącić z pensji takie należności, jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne stosowane przez pracodawcę wobec pracownika za nieprzestrzeganie przez niego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

REKLAMA

Potrącenia te dokonywane są zgodnie z podaną kolejnością. Ponadto wysokość potrąceń ustawowych dokonywanych przez pracodawcę nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia pracownika, w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz 1/2 wynagrodzenia pracownika w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych.

Przy zbiegu potrąceń z tytułu egzekucji należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych potrącenia nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, a wraz z potrąceniami na zaspokojenie egzekwowanych świadczeń alimentacyjnych nie mogą łącznie przekraczać 3/5 wynagrodzenia. Natomiast nałożona na pracownika kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia tego pracownika, zaś łącznie kary te nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia pozostającego do wypłacenia pracownikowi po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Jeżeli pracownik dostał nagrodę z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należność z tytułu udziału w zyskach lub nadwyżce bilansowej, to dokonuje się z nich potrąceń do pełnej wysokości na zaspokojenie alimentów.

Należy dodać, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy podają ponadto kwotę wolną od potrąceń w wysokości:

• minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - gdy na mocy tytułów wykonawczych potrącane są sumy na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne,

• 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

• 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu kar pieniężnych (art. 871 § 1 k.p.).

Ustalając zaś kwoty wolne od potrąceń dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy je proporcjonalnie zmniejszyć, stosownie do wymiaru czasu pracy.

Należności inne niż wspomniane wyżej mogą zostać potrącone tylko za pisemną zgodą pracownika.

W tym przypadku po potrąceniu pracownikowi musi pozostać:

w minimalne wynagrodzenie po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy oraz

• 80% minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy - przy potrącaniu należności na rzecz osób trzecich.

Zatem przepisy prawa pracy znacznie ograniczają możliwość potrąceń z wynagrodzenia, gdyż pracownikowi zawsze musi zostać pewna kwota na utrzymanie.

Alicja Fal

Serwis Prawno-Pracowniczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA