| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

(?) Ukończę 55 lat 12 stycznia 2008 r. W latach 1971-2004 pracowałam w państwowym zakładzie (umowa o pracę), a od 2005 r. współpracuję przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. W 1999 r. przystąpiłam do jednego z otwartych funduszy emerytalnych. Czy będzie mi przysługiwała wcześniejsza emerytura?

Uprawnienia do emerytury uzyska Pani już 12 stycznia 2008 r. W tym dniu spełni Pani wszystkie warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury. 12 stycznia 2008 r. ukończy Pani wymagany wiek, który dla kobiety wynosi 55 lat. Wymagany dla kobiet do przyznania emerytury 30-letni staż ubezpieczeniowy już Pani osiągnęła.

WAŻNE!

Nie wymaga się, aby przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność, była ubezpieczona jako pracownik, jeżeli podlegała ubezpieczeniom pracowniczym przez cały okres wymagany do przyznania emerytury.

Ma Pani więcej niż wymagane 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych z tytułu ubezpieczenia pracowniczego (33 lata), dlatego nie wymaga się, aby przed dniem złożenia wniosku była Pani pracownikiem. Ponieważ do 31 grudnia 2008 r. spełni Pani warunki wieku i stażu, to z dniem spełnienia wszystkich warunków, tj. po ukończeniu 55 lat będzie Pani mogła złożyć wniosek o emeryturę pracowniczą.

Fakt, że obecnie współpracuje Pani przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma tu znaczenia. Przystąpiła Pani do otwartego funduszu emerytalnego, dlatego do wniosku o emeryturę powinna Pani dołączyć wniosek umożliwiający ZUS przekazanie środków zgromadzonych na Pani rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

Nie musi Pani składać wniosku o wcześniejszą emeryturę zaraz po ukończeniu 55 lat. Może go Pani złożyć również w terminie późniejszym (nawet po 31 grudnia 2008 r.), ale przed ukończeniem 60. roku życia. Jeżeli wniosek o emeryturę złoży Pani w wieku 60 lat i później, to zostanie Pani przyznana emerytura powszechna, na nowych zasadach.

(?) Przed dwoma laty rozpocząłem prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, a od 4 lat jestem uprawniony do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie przystąpiłem dobrowolnie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności. Łącznie posiadam 26 lat pracy. W grudniu 2007 r. ukończę 60 lat. Czy będę miał prawo do wcześniejszej emerytury?

Uzyska Pan prawo do wcześniejszej emerytury, ale pod warunkiem, że ostatnim tytułem ubezpieczenia, jakiemu Pan podlegał przed złożeniem wniosku o emeryturę, będzie ubezpieczenie pracownicze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK