| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Od 7 listopada 2007 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskane środki podlegają jednak rozliczeniu, a w określonych sytuacjach również zwrotowi.

• nie rozliczy środków w zwykłym lub przywróconym terminie umownym.

Jeżeli osobie niepełnosprawnej zostały przyznane środki na rozpoczęcie działalności, której podjęcie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia, wówczas ich wypłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W tym celu należy przedstawieć określone dokumenty, np. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i rejestru działalności regulowanej oraz kopie niezbędnych koncesji lub zezwoleń.

Wyjątkowo przyznane środki pieniężne mogą zostać przekazane osobie niepełnosprawnej przed dniem przedstawienia staroście kopii koncesji lub zezwolenia, jeżeli ich przyznanie jest uzależnione od posiadania niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności przedmiotów lub urządzeń, które dopiero zostaną sfinansowane z przekazanych środków. W takiej sytuacji osoba niepełnosprawna ma obowiązek przedstawienia kopii koncesji lub zezwolenia w terminie sześciu miesięcy od dnia wypłacenia jej środków. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie wywiąże się z tego obowiązku, będzie zobowiązana do zwrotu pełnej kwoty otrzymanych pieniędzy wraz z odsetkami naliczonymi od dnia otrzymania (takich jak przy zaległościach podatkowych) w terminie trzech miesięcy od dnia upływu odpowiednio zwykłego lub przywróconego terminu do złożenia kopii koncesji lub zezwolenia.

Obowiązek zwrotu dotyczy także pozostałych sytuacji, w których osoba niepełnosprawna otrzymała środki w wysokości wyższej od należnej. Wówczas osoba niepełnosprawna dokonuje zwrotu nadmiernie pobranej kwoty środków wraz z odsetkami. Odsetek nie nalicza się, gdy pobranie kwoty wyższej od należnej nastąpiło z przyczyn nieleżących po stronie osoby niepełnosprawnej. Zwrotu należy dokonać w terminie trzech miesięcy od dnia ujawnienia wymienionej wcześniej kwoty, a gdy starosta wezwał osobę niepełnosprawną do zwrotu środków - w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania tego wezwania.

Osoba niepełnosprawna, która otrzymała kwotę środków niższą od należnej, może wystąpić do starosty o wypłatę kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należną a wypłaconą. Z wnioskiem o wypłatę tej kwoty należy wystąpić najpóźniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym upłynął 24-miesięczny okres, w którym osoba ta umownie zobowiązała się prowadzić działalność, lub być członkiem spółdzielni socjalnej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK