| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Także osoba prowadząca pozarolniczą działalność może otrzymać tzw. emeryturę pracowniczą. Musi jednak spełnić określone warunki co do wieku, stażu emerytalnego i okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.


Od osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą nie wymaga się spełnienia warunku pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, jeśli osoba ta spełniła wymagane warunki wieku i stażu, a także podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu przez cały okres wymagany do przyznania emerytury. W takim przypadku osobie tej również przysługuje wcześniejsza emerytura pracownicza.

PRZYKŁAD

UDOKUMENTOWANY STAŻ

Pani Joanna L. w sierpniu 2007 r. ukończyła 55 lat i złożyła wniosek o wcześniejszą emeryturę dla pracowników. Do wniosku dołączyła dokumenty potwierdzające 31-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz dokument stwierdzający, iż od roku prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. ZUS przyzna pani Joannie emeryturę wcześniejszą pracowniczą, ponieważ do końca 2007 roku spełniła wszystkie warunki, tj. posiada wymagane 55 lat i udokumentowała 30 lat podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu. Dla przyznania emerytury nie ma znaczenia fakt, iż ostatnio przed zgłoszeniem wniosku wykonuje pozarolniczą działalność.


Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, która jest całkowicie niezdolna do pracy, a która posiada co najmniej 20-letni ( kobieta), albo 25-letni (mężczyzna) okres ubezpieczenia pracowniczego, będzie miała prawo do emerytury wcześniejszej, bez względu na to, że ostatnim tytułem ubezpieczenia było ubezpieczenie pracownicze.

PRZYKŁAD

22 LATA PRACY

Pani Joanna T. w marcu 2007 r. złożyła wniosek o emeryturę. Ma 56 lat i od trzech lat przyznane prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od dwóch lat prowadzi działalność pozarolniczą. Nie jest członkiem OFE. Do wniosku dołączyła dokumenty potwierdzające zatrudnienie z tytułu umowy o pracę przez 22 lata. Mimo że pani Joanna przed dniem zgłoszenia o emeryturę nie była pracownikiem, to spełniła warunki do wcześniejszej emerytury. Posiada bowiem wymagany dla osób całkowicie niezdolnych do pracy 20-letni staż ubezpieczenia pracowniczego, jest całkowicie niezdolna do pracy, ma ukończone 55 lat i nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego.


AGATA ROGULSKA

gp@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 29, art. 46 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

- Art. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK