| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > O podleganiu ubezpieczeniom decyduje faktyczne prowadzenie działalności

O podleganiu ubezpieczeniom decyduje faktyczne prowadzenie działalności

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w okresie faktycznego jej wykonywania. Dlatego też samo zgłoszenie zawieszenia tej działalności nie zwalnia z obowiązku opłacania składek, jeśli działalność ta jest nadal wykonywana.


W praktyce znaczne wątpliwości budzi również kwestia, czy podleganie ubezpieczeniom społecznym istnieje w czasie, gdy przedsiębiorca nie wykonuje swych czynności usługowych, handlowych lub produkcyjnych będących przedmiotem jego działalności, lecz oczekuje na uzyskanie zamówień, czy podejmuje różnego rodzaju przygotowania do realizowania swej zasadniczej działalności. Otóż podkreślić należy, że prowadzenie działalności gospodarczej występuje zarówno w okresach faktycznego wykonywania usług, jak też w okresach wykonywania innych czynności związanych z tą działalnością - takich jak np. poszukiwanie nowych klientów, zamieszczanie ogłoszeń w prasie, załatwianie spraw urzędowych czy kupowanie materiałów. Wszystkie te czynności pozostają w ścisłym związku z działalnością gospodarczą. Niewątpliwie bowiem zmierzają do stworzenia właściwych warunków do jej wykonywania. Tak też wskazywały sądy rozpoznające spory przedsiębiorców z ZUS-em. Warto tu zwłaszcza zwrócić uwagę, że Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 lipca 2003 r. (II UK 111/03, OSN 2003/17/1) wyraził pogląd, że faktyczne niewykonywanie działalności gospodarczej w czasie oczekiwania na kolejne zamówienie lub w czasie ich poszukiwania nie oznacza zaprzestania prowadzenia takiej działalności i nie powoduje uchylenia obowiązku ubezpieczenia społecznego. Podobnie wypowiadał się Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 17 grudnia 2003 r. (III AUa 1531/03, OSAB 2004/1/51) podnosząc, że prowadzenie działalności pozarolniczej (gospodarczej) w rozumieniu przepisu art. 13 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obejmuje nie tylko faktyczne wykonywanie czynności należących do zakresu tej działalności, lecz także czynności zmierzające do zaistnienia takich czynności gospodarczych.


PRZYKŁAD

ZGŁOSZENIE NIEZGDODNE Z FAKTAMI

Adam Z. prowadził od 2005 r. działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży obuwia. Ponieważ zapotrzebowanie na jego towary było zmienne, zdarzały się miesiące, podczas których nie mógł znaleźć kontrahentów. 2 maja 2006 r. zgłosił on do ZUS zawieszenie działalności. ZUS ustalił jednak, że w tym czasie zajmował się on poszukiwaniem kontrahentów, przyjmował reklamacje towarów oraz zlecił w radiu reklamę swojej firmy. Wówczas ZUS wydał decyzję stwierdzającą, że przez cały rok 2006 r. Adam Z. podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Adam Z. nie zgadzając się z tym, wniósł odwołanie od tej decyzji do sądu wskazując, że od maja 2006 r. nie prowadził działalności gospodarczej i zgłosił wyrejestrowanie do ZUS. Sąd jednak oddalił jego odwołanie uznając, że pomimo zgłoszenia zaprzestania działalności gospodarczej Adam Z. w rzeczywistości nadal ją prowadził i dlatego też dokonane zgłoszenie było sprzeczne ze stanem faktycznym.


RYSZARD SADLIK

gp@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

 

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK